• 10 sierpnia 2020

30% oszczędności dzięki Sweco

30% oszczędności dzięki Sweco

30% oszczędności dzięki Sweco 1024 535 PLGBC

Materiał Partnera

Sweco zaangażowało się w projekt, który dotyczył opracowania koncepcji modernizacji energetycznej systemu grzewczego w kompleksie budynków wraz z wdrożeniem systemu zarządzania energią dla siedmiu obiektów.  Stworzenie koncepcji poprzedziła inwentaryzacja instalacji grzewczych oraz analiza możliwości wdrożenia różnych systemów zarządzania energią dopasowanych do potrzeb klienta. Sweco było także odpowiedzialne za przygotowanie projektów wykonawczych z branży sanitarnej i AKPiA. Realizację prac modernizacyjnych w obiektach przeprowadził we własnym zakresie klient.

W siedmiu budynkach zostały zastosowane układy zmieszań pompowych (zawory trójdrogowe, elektroniczne pompy obiegowe), szafy sterownicze oraz czujniki temperatury. Wszystkie te elementy zostały podłączone do systemu zarządzania energią. Dzięki systemowi możliwa jest zdalna regulacja parametrów pracy obiegów grzewczych i dostosowanie ich pracy do wymagań temperaturowych poszczególnych obiektów. Dodatkowo, aby móc monitorować na bieżąco zużycie ciepła, liczniki ciepła w kotłowni zostały wyposażone w odpowiednie moduły komunikacyjne.

Przeprowadzona przez Sweco po zakończeniu sezonu grzewczego 2019/2020 analiza zużycia ciepła wykazała uzyskanie 30% oszczędności w zużyciu ciepła w stosunku do poprzedniego roku. Dla klienta oznaczało to wymierne oszczędności finansowe w wysokości 140 tys. złotych netto. Zidentyfikowane zostały także kolejne działania optymalizacyjne, które po wprowadzeniu w systemie zarządzania energią powinny przynieść dodatkowe oszczędności. W przypadku tego projektu czas zwrotu z inwestycji wyniesie nieco powyżej 2 lat, co jest świetnym wynikiem.

Jak mówi Janusz Mizerny, starszy inżynier ds. efektywności energetycznej w Sweco, który był odpowiedzialny za realizację tego projektu, w wielu budynkach wciąż jest spory potencjał do osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii. Priorytetem powinno się stać wprowadzanie systemów zarządzania energią zarówno na poziomie budynków, jak i całych miast, oraz ciągła analiza zużycia i optymalizacja pracy systemów budynkowych. Dzięki takim działaniom nie tylko można oszczędzić pieniądze, ale także zmniejszyć emisje CO2 i tym samym realnie włączyć się w walkę z globalnym ociepleniem.

Skip to content