• 24 maja 2023

Arup – Regenerative Office

Arup – Regenerative Office

Arup – Regenerative Office 1024 576 PLGBC

Materiał partnera

Nowe biuro Arup w Warszawie zostało zaprojektowane dla dobrostanu ludzi i planety. Jest uosobieniem wspólnych wartości Arup i Workplace.

Celem tego projektu było coś więcej niż tylko zrównoważony rozwój – była to regeneracja. Regeneracja ludzi i planety. Projekt jest multidyscyplinarny, łączy specjalistów z różnych dziedzin: neuronaukowców, ekspertów w dziedzinie oświetlenia czy hodowli roślin. Wytyczne neurobiologiczne w zakresie regeneracji zostały przełożone na język estetyczny, wpisujący się w markę Arup.

Dziesiątki ludzi – jeden cel

Arup realizuje projekty w 140 krajach na świecie: od Opery w Sydney, przez paryskie Centre Pompidou, po finalizację bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Tym razem firma podjęła współpracę z warszawskim studiem projektowym Workplace, które stanęło przed wyzwaniem zaprojektowania przestrzeni biurowej Arup.

Obie firmy łączy zrównoważone podejście do architektury i budownictwa. Biuro Arup w Warszawie odzwierciedla to podejście. To wynik kreatywnego procesu prototypowania i tworzenia scenariuszy przyszłości tego biura. Dzięki temu powstała przestrzeń, która wspiera jednocześnie regenerację pracowników i dobrostan planety.

Zrównoważona przyszłość dzisiaj

Jak stworzyć nowe środowisko pracy dopasowane do dzisiejszych i przyszłych potrzeb? Potrzebne były otwarte umysły i innowacyjne rozwiązania.
Workplace i Arup zaangażowały w projekt dziesiątki specjalistów, m.in. neuronaukowców czy znawców roślin, którzy wspólnie stworzyli nowy standard w projektowaniu przestrzeni biurowej.

Kuluary procesu

Zaczęło się od chęci stworzenia miejsca, które pokaże wartości marki Arup. Zorientowane na badania Workplace za pomocą współtworzonych z pracownikami prototypów i scenariuszy przyszłości poznało potrzeby pracowników Arup. Następnie zaprosiło do współpracy działającą w obszarze neuronauki Improntę. Dzięki głębokiemu researchowi oraz selekcji teorii naukowych zdefiniowano wytyczne dotyczące kolorów, geometrii czy oświetlenia, które następnie wykorzystano w procesie projektowania. Wytyczne te są niebagatelne w tworzeniu przestrzeni przychylnej różnorodnym potrzebom jej użytkowników.

Do zaprojektowania oświetlenia naturalnego i sztucznego zaproszono QLab Laboratory of Light. W przestrzeni uwzględniono naturalne dla oka oświetlenie, wzmagając ergonomię pracy.

Nowa przestrzeń została zaprojektowana w oparciu o praktyki autorskiej myśli stworzonej na potrzeby projektu: wise design. Oznacza to, że projekt zakładał możliwie maksymalną oszczędność z korzyścią zarówno dla inwestora, jak i środowiska. W tym celu zdecydowano o pozostaniu w tym samym budynku – Gdańskim Business Center w Warszawie. Arup przeprowadził również ankietę wśród pracowników, która wskazała, że ta lokalizacja pozwala pracownikom na dojazdy transportem publicznym i rowerem, ograniczając ślad węglowy i zapewniając pracownikom wygodny dojazd do biura.

Projekt wykonawczy oraz generalne wykonawstwo powierzono Forbis Group. Dzięki temu ten skomplikowany projekt powstał w krótkim czasie. Rozbiórka poprzedniej aranżacji została przeprowadzona w sposób selektywny. Ponowne wykorzystanie istniejących elementów konstrukcyjnych i instalacji pozwoliło zmniejszyć budżet realizacji o 20%. A to tylko część oszczędności.

Współpraca z Zero Waste Design pozwoliła do maksimum wykorzystać to, co już wyprodukowane. Około 90% mebli pochodzi z poprzedniego biura Arup lub z drugiego obiegu – dzięki temu były o 35% tańsze. Sufity i wykładziny to materiały naturalne, z recyklingu lub z odzysku.

Concession Europe zrealizowało zabudowy stolarskie, w tym konstrukcje z wykorzystaniem sklejki oraz aneksy socjalne, a także dostarczyło prototypy swoich budek akustycznych. Współpraca już na wczesnym etapie koncepcji pozwoliła zoptymalizować projektowane zabudowy, ograniczając zużycie materiału.

Głównym założeniem projektu było zrównoważone podejście przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracownikom. W tym celu NAS-DRA Conscious Design zaangażowało się w rozmieszczenie zieleni tak, aby korzystnie wpływała na samopoczucie osób przebywających w przestrzeni. Rośliny umieszczone w strefach regeneracji oczyszczają powietrze i wzmagają spokojną atmosferę. Warsztaty rozsadzania roślin były jednocześnie okazją do integracji pracowników. W części kuchennej powstała farma mikroliści, dzięki której Arup staje się hodowcą własnej żywności.

W projekcie wykorzystano materiały takie jak grzybnia, beton konopny, len i wodorosty. Z grzybni oraz drewnianych stelaży powstały panele akustyczne Foresta opracowane przez Arup we współpracy z włoską firmą Mogu. Studio Tafla wykorzystało pozostałości płytek z procesu budowy do stworzenia wyjątkowej mozaiki. Autorem sufitu z papieru jest Jerzy Łątka. Z kolei za prototypem ścianki działowej do obiegu cyrkularnego stoi polsko-duński startup Mellow Designs. Podnoszące jakość rozwiązania dostarczyli również m.in. Gomar, Profim, Spectra, Vank oraz Vetro Systems.

Realizacja umożliwiła stworzenie przestrzeni wrażliwej na potrzeby świata i ludzi. To efekt połączenia kompetencji zaangażowanych stron, leadershipu Arup i wzajemnego zaufania. A przede wszystkim odwagi, która przeobraziła wartości w rzeczywiste miejsce.

Arup i Workplace wobec planety

Czując odpowiedzialność za dobrostan planety, Arup określił dla siebie jasny cel: osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku. Podczas COP27 firma zaprezentowała bazę emisji CO2 w cyklu życia budynku dla ponad 1000 swoich projektów na świecie. Baza dostarcza danych, które pomagają dekarbonizować budownictwo. Wraz z Workplace Arup policzył też ślad węglowy realizacji swojego biura w Warszawie. Projekt przestrzeni zakłada weryfikację przyjętych rozwiązań. Po pełnym roku możliwa będzie ocena, jak założenia, takie jak przyjazność ludziom czy oszczędność energii, sprawdzają się w praktyce. Przestrzeń ta powstała dzięki odwadze myśli i otwartości wobec współpracy, której efekty tworzą nową jakość na rynku biurowym.

 

Zespół badawczo-projektowy Workplace:
Dominika Zielińska
Małgorzata Romanowicz
Igor Łysiuk
Olga Szadkowska
Michał Pyka
Barbara Majerska

Space branding: Tinge
Zdjęcia: Adam Grzesik

Zespół Arup:
Małgorzata Madalińska – PM
Ireneusz Kołodziej – PD
Agnieszka Królikowska – lighting consulting
Marek Skorupa – mechanical consulting

Opracowanie: Workplace

Skip to content