Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zebrało wypowiedzi akredytowanych audytorów certyfikacji ZIELONY DOM na temat certyfikatu. Dlaczego warto certyfikować budynek mieszkalny? Jakie korzyści niesie za sobą certyfikat? Jaka jest rola audytora w tym procesie?

Certyfikat ZIELONY DOM to pierwszy w Polsce wielokryterialny system certyfikacji budownictwa mieszkaniowego dostosowany do polskich realiów, przyznawany dla nowopowstających budynków jedno- i wielorodzinnych. Jest to ustrukturyzowane narzędzie, które z całą pewnością przyczyni się do rozpowszechniania w polskim sektorze mieszkaniowym idei budownictwa zrównoważonego, w szczególności budownictwa o zerowym śladzie węglowym netto, tj. takiego, którego wbudowany i operacyjny ślad węglowy w całym cyklu życia budynku jest równy zero. W procesie certyfikacji ZIELONY DOM inwestycje mieszkaniowe są oceniane w sześciu kategoriach (zarządzanie inwestycją, miejsce i lokalizacja, materiały i zasoby, zdrowie i komfort użytkownika, gospodarowanie wodą, optymalizacja zużycia energii) z możliwością uzyskania jednego z czterech poziomów certyfikacji. Współpraca z akredytowanym audytorem, poprzez optymalizację dostępnych rozwiązań, ma za zadanie ułatwić przejście przez cały proces, w celu osiągnięcia jak najlepszego poziomu certyfikacji. Certyfikat ZIELONY DOM to milowy krok w kierunku dekarbonizacji rynku mieszkaniowego w Polsce! − Jolanta Panas, rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomości, z uprawnieniami do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości STRABAG BRVZ Sp. z o.o.
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska, wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Dowiedz się więcej i certyfikuj budynek mieszkalny: zielonydom.plgbc.org.pl