Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zebrało wypowiedzi akredytowanych audytorów certyfikacji ZIELONY DOM na temat certyfikatu. Dlaczego warto certyfikować budynek mieszkalny? Jakie korzyści niesie za sobą certyfikat? Jaka jest rola audytora w tym procesie?

Niewątpliwą zaletą procesu certyfikacji ZIELONY DOM jest propagowanie tzw. projektowania zintegrowanego, nastawionego na multidyscyplinarną analizę zagadnień proekologicznych w całym cyklu opracowania dokumentacji projektowej i realizacji inwestycji. Takie podejście zdecydowanie ukierunkowuje działania wielobranżowego zespołu projektowego na wypracowanie optymalnych rozwiązań, mających uzasadnienie środowiskowe i ekonomiczne dla konkretnej inwestycji. Projektowanie zintegrowane to zatem coś więcej niż tylko powtarzalne rozwiązania techniczne i technologiczne pozwalające zredukować zużycie energii i ograniczyć emisje z budynków – to sposób działania, który pozwala trafnie zdefiniować (a w trakcie procesu projektowego systematycznie weryfikować) założenia do projektu inwestycji zlokalizowanej na konkretnej nieruchomości, usytuowanej w określony sposób względem stron świata, w ramach lokalnego ekosystemu, klimatu, z dostępem do konkretnej infrastruktury. Zatem finalnie przyjęte rozwiązania są rezultatem wszechstronnej analizy i składają się na ostateczny, również pod względem architektonicznym, kształt inwestycji. − arch. Anna Pawłowska, Project & CSR Manager, audytorka certyfikacji ZIELONY DOM
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska, wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Dowiedz się więcej i certyfikuj budynek mieszkalny: zielonydom.plgbc.org.pl