Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zebrało wypowiedzi akredytowanych audytorów certyfikacji ZIELONY DOM na temat certyfikatu. Dlaczego warto certyfikować budynek mieszkalny? Jakie korzyści niesie za sobą certyfikat? Jaka jest rola audytora w tym procesie?

Audytor certyfikacji ZIELONY DOM ma za zadanie sprawnie przeprowadzić inwestora, projektanta i wykonawcę przez proces uzyskania certyfikatu. Przebieg certyfikacji ułatwia zaangażowanie audytora już na etapie koncepcji, tak by projekt od początku uwzględniał konkretne wytyczne. Rola audytora jest złożona i polega nie tylko na przekazaniu wytycznych certyfikacji wszystkim zaangażowanym stronom, ale także na pomocy w wyborze optymalnego zestawu kryteriów do spełnienia, zebraniu odpowiednich dowodów, kontakcie z jednostką certyfikującą. W mojej ocenie, kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że nadrzędnym celem jest powstanie zrównoważonego budynku, dobrego zarówno dla jego użytkowników, jak i dla środowiska. Certyfikacja ma w tym tylko pomóc poprzez konkretne mierzalne kryteria oraz wsparcie licencjonowanego audytora. Niestety w Polsce często jeszcze pokutuje przekonanie, że certyfikacja komplikuje i wydłuża proces inwestycyjny. Z mojego doświadczenia wynika, że certyfikacja działa jak nawigacja, ułatwia podejmowanie decyzji projektowych i skraca drogę do celu.− Katarzyna Czyżewska, Starszy Konsultant ds. zrównoważonego budownictwa w Sweco, od 2014 r. uprawniony Asesor LEED AP BD+C, od 2020 Audytor certyfikacji ZIELONY DOM oraz od 2021 z kwalifikacjami BREEAM Communities
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska, wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Dowiedz się więcej i certyfikuj budynek mieszkalny: zielonydom.plgbc.org.pl