
Materiał partnera
Tygodnik Polityka, firma Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu po raz dziesiąty wybrały firmy utrzymujące najwyższe standardy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. CEMEX Polska kolejny rok z rzędu otrzymał wyróżnienie, tym razem był to Biały Listek CSR.
Wyróżnienia są przyznawane na bazie ankiet wypełnianych przez przedsiębiorstwa. W tym roku do organizatorów konkursu wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – 124 ankiety, spośród których wyróżniono 92 firmy. Przyznano im Złote, Srebrne i Białe Listki CSR, a wyjątkowo, z racji jubileuszowej edycji, przyznano także Brylantowe Listki CSR.
Ankiety zostały opracowane w oparciu o wytyczne normy ISO 26 000, a firmy biorące udział w inicjatywie, odpowiadały również na pytania o przeciwdziałanie ekonomicznym i społecznym skutkom pandemii oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i klimat.
W tym roku CEMEX Polska wyróżniono Białym Listkiem CSR, doceniając firmę za skuteczne wdrażanie działań w zakresie ochrony środowiska, zaangażowanie społeczne, tworzenie przyjaznego miejsca pracy dla osób zatrudnionych oraz przestrzeganie zasad etyki i równouprawnienia.
CEMEX Polska został również wyróżniony za dobre praktyki, wspierające realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ; w tym roku akcent położono na projekty przeciwdziałające skutkom pandemii. Wśród 16 najwyżej ocenionych dobrych praktyk realizowanych przez różne podmioty na terenie całej Polski, znalazł się projekt „Wirtualna Szkoła CEMEX”.
W ramach inicjatywy, od kwietnia 2020 r. wspieraliśmy wprowadzenie zdalnych metod nauczania w szkołach zlokalizowanych w rejonie zakładów CEMEX. Eksperci i wolontariusze CEMEX pomogli stworzyć środowisko zdalnej nauki w aplikacji Microsoft Teams dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli w szkołach objętych projektem. – powiedziała Agnieszka Rutkowska, Specjalistka ds. Wpływu Społecznego CEMEX oraz Członkini Zarządu Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”. – Projekt stanowi odpowiedź firmy na realne potrzeby, wyzwania edukacyjne zgłaszane przez naszych Partnerów społecznych, które pojawiły się w obliczu trwającej pandemii COVID-19. W projekcie do tej pory wzięło udział ponad 5 tys. uczniów i uczennic oraz ponad 700 nauczycieli i nauczycielek z 22 szkół. – dodaje.
Działanie zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu to priorytety CEMEX Polska. Firma realizuje swoją strategię, dbając o potrzeby społeczności lokalnych, minimalizując negatywny wpływ swojej działalności na środowisko, a także przestrzegając zasad etyki i równouprawnienia oraz tworzenie przyjaznego wszystkim pracownicom i pracownikom miejsca pracy.