Materiał partnera
Uzyskanie certyfikatów BREEAM oraz OBIEKT BEZ BARIER jest możliwe wówczas, gdy dana inwestycja spełnia szereg wymogów i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na środowisko oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób z trudnościami ruchowymi.
Osiedle Neonowe, zlokalizowane w sercu Częstochowy, jest przykładem budownictwa nie tylko nowoczesnego, ale przede wszystkim ekologicznego i przyjaznego jego przyszłym mieszkańcom.
Aby w przyszłości uzyskać certyfikat BREEAM, należy o nim pamiętać już na samym początku planowania i projektowania.
Szalenie ważną rolę odgrywają tu odpowiedzialne praktyki budowlane. Dlatego ważne jest, aby:
- materiały pochodziły wyłącznie z legalnych źródeł (polityka odpowiedzialnego pozyskiwania materiałów),
- bezwzględnie przestrzegać zasad BHP,
- stworzyć plan gospodarki odpadami budowlanymi i posiadać ścisłą kontrolę nad odpadami generowanymi na budowie,
- stale monitorować zużycie wody i energii na budowie.
Czy jest coś jeszcze? Tak. Lista jest długa, a każdy z jej punktów to istotny i niezbędny element, mający ogromne znaczenie w uzyskaniu certyfikatu. Dla komfortu przyszłych mieszkańców Osiedla Neonowego także:
- Odpowiednie standardy akustyczne, które zostaną potwierdzone badaniami.
- Łatwy dostęp do wewnętrznej infrastruktury, np. zaplanowano szeroką ścieżkę zapewniającą bezpieczny dojazd do stojaków rowerowych, które znajdą się na osiedlu.
- Energooszczędne oświetlenie i możliwości związane z oszczędzaniem energii, np. możliwość wyłączenia części oświetlenia zewnętrznego w porze nocnej.
- Dostęp do transportu publicznego.
- Redukcja degradacji, tzn. wykorzystywanie solidnych i wysokiej jakości materiałów, które nie ulegną degradacji oraz odpowiednie zabezpieczenia elementów budynku szczególnie narażonych na uszkodzenia.
- Wykorzystanie wody deszczowej do podlewania.
- Realizowanie wytycznych od ekologa i odpowiednie zagospodarowanie terenu w celu utworzenia przyjaznej przestrzeni wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców budynku.
- Odpowiedni projekt terenów zielonych, który zakłada: budki lęgowe dla jerzyków, poidła dla ptaków i owadów, nasadzenie gatunków roślin atrakcyjnych dla owadów oraz naturalistyczny plac zabaw dla dzieci. Wszystko po to, aby żyć w zgodzie z przyrodą.
Inwestycja, której przyznano uznawany certyfikat, to przede wszystkim pewność dla mieszkańców, że wybrali najlepsze miejsce do zamieszkania. Że powstało ono zgodnie z przestrzeganiem zrównoważonych zasad, i że jest bezpieczne. Dlatego podczas prac przy Osiedlu Neonowym Pekabex Development nie ogranicza się tylko do jednego certyfikatu i ma w planach uzyskanie kolejnego – Certyfikatu OBIEKT BEZ BARIER.
Certyfikat OBIEKT BEZ BARIER to ukłon w stronę osób, które każdego dnia walczą z miejską infrastrukturą i trudnościami, jakie – dosłownie – pojawiają się na ich drodze. Osób z ograniczeniami ruchowymi. Dostępność architektoniczna obiektu będzie dla nich z pewnością ogromnym ułatwieniem na co dzień:
- Odpowiednia szerokość ciągów pieszych.
- Główne dojścia do budynku, o równych nawierzchniach i bez istotnych spadków oraz wzniesień, będą dostępne dla osób poruszających się na wózku.
- W kluczowych miejscach budynku, np. przy wejściach, zachowana zostanie odpowiednia przestrzeń manewrowa dla osób poruszających się na wózku.
- Część miejsc parkingowych będzie przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.
- Zastosowane zostaną antypoślizgowe nawierzchnie.
- Klamki do drzwi oraz łączniki światła będą zamontowane na odpowiedniej wysokości.
- Minimum 40% mieszkań pozwoli na łatwą adaptację do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
To wszystko oznacza, że obiekt będzie przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami: np. poruszających się na wózku. To także potwierdzenie jego dostosowania do potrzeb osób starszych, o ograniczonej możliwości poruszania się lub przemieszczających się z małymi dziećmi.
