• 11 września 2020

Calisia One w Kaliszu z certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-Out 2015

Calisia One w Kaliszu z certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-Out 2015

Calisia One w Kaliszu z certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-Out 2015 1024 683 PLGBC

Materiał Partnera

Calisia One uzyskała prestiżowy certyfikat końcowy w systemie BREEAM International Refurbishment & Fit-Out 2015 (w skrócie BREEAM RFO). Certyfikacja została przeprowadzona przez asesora firmy WSP Polska. To pierwszy w Polsce budynek postindustrialny poddanym głębokiej modernizacji, rewitalizacji i zmianie funkcji na biurową, który otrzymał certyfikat końcowy BREEAM RFO. Calisia One to dawna fabryka pianin i fortepianów Calisia, która przeszła przebudowę w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Arnold Fibiger założył ją w drugiej połowie XIX wieku. Do roku 2007 fabryka prężnie działała, stając się niewątpliwie wizytówką Kalisza, z czasem jednak zaczęła podupadać. Dzisiaj ten budynek, stał się przestrzenią biurową kategorii A o charakterze butikowym, uwzględniający dobrostan ludzi i środowiska naturalnego, co potwierdza przyznany właśnie certyfikat BREEAM RFO. Jednym z najważniejszych proekologicznych cech budynku jest zastosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki ponownemu wykorzystaniu konstrukcji i fundamentów, a także odzyskaniu i ponownemu wykorzystaniu części materiałów budowlanych.

Sposób prowadzenia budowy odbywał się zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami certyfikacji, dbając zarówno o wpływ budowy na środowisko, jak i odpowiednie warunki i standard pracy pracowników. W biurowcu zaprojektowano efektywne energetycznie windy, nowoczesne oświetlenie zewnętrzne oraz wodooszczędną armaturę. Na otwartym dziedzińcu wprowadzono zalecenia wykwalifikowanego ekologa, podkreślające charakter inwestycji. Ponadto układ pięter w budynku pozwala na elastyczną i efektywną aranżację powierzchni biurowej.

Jako jeden z nielicznych certyfikowanych budynków w Polsce, może pochwalić się uzyskaniem maksymalnej punktacji w punkcie Man 01. Oznacza to, iż kaliszanie mieli pośrednio wpływ na to, co obecnie mieści się w tym budynku i jaką pełni funkcję oraz jak wygląda. Inwestor wszystkich sugestii wysłuchał, a najciekawsze propozycje uwzględnił w projekcie.

Skip to content