• 31 maja 2022

CEMEX wprowadza na rynek nowe niskoemisyjne cementy

CEMEX wprowadza na rynek nowe niskoemisyjne cementy

CEMEX wprowadza na rynek nowe niskoemisyjne cementy 768 768 PLGBC

Materiał partnera

Oferta produktowa CEMEX Polska wzbogaciła się o dwa nowe niskoemisyjne cementy. Klienci firm z segmentu betonu towarowego, prefabrykacji i infrastruktury, jak również wykonawcy pracujący na konfekcjonowanych wyrobach CEMEX, mogą już korzystać z produktów Vertua® Plus CEM II/A-LL 42,5 R – NA oraz CEM II/B-M (S-V) 42,5 R, które umożliwiają obniżenie śladu węglowego w wyrobach.

Kompozycja cementu Vertua® Plus CEM II/A-LL 42,5 R – NA powstała przy wykorzystaniu wysokiej jakości klinkieru i kamienia wapiennego. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami użytkowymi i obniżonym śladem węglowym. Właściwości tego cementu umożliwiają zastosowanie go w produkcji betonu towarowego, w różnych segmentach prefabrykacji, a także w aplikacjach z obszaru infrastruktury drogowej.

To już kolejny cement w portfolio niskoemisyjnych produktów z linii Vertua® wytwarzanych przez CEMEX, który potwierdza naszą determinację w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w ramach przyjętej strategii Future in Action. Skład tego cementu umożliwił zmniejszenie śladu węglowego o 13% w odniesieniu do cementów CEMEX z grupy CEM I o podobnych parametrach.

Kolejną nowość w ofercie CEMEX w Polsce stanowi cement portlandzki wieloskładnikowy CEM II/B-M (S-V) 42,5 R. Jego uniwersalne właściwości wynikają z połączenia klinkieru portlandzkiego, żużla wielkopiecowego i popiołu lotnego krzemionkowego. Wykorzystanie unikalnych właściwości każdego ze składników w jednym cemencie, pozwoliło na stworzenie cementu łączącego w sobie parametry i zalety cementów czystych i cementów z dodatkami.

Skład cementu CEM II/B-M (S-V) 42,5 R został opracowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie zdekarbonizowanych surowców w procesie produkcji pozwoliło na obniżenie śladu węglowego o 27% w porównaniu z cementem CEM I 42,5 R oraz o 12% względem cementu CEM II/A-V 42,5 R.

– Do głównych zadań naszych specjalistów pracujących nad nowymi produktami w ramach interdyscyplinarnych zespołów projektowych należy opracowywanie takich rozwiązań produktowych, które mają najwyższe parametry jakościowe i jednocześnie zmniejszone oddziaływanie na środowisko. Poszerzanie oferty wysokiej klasy cementów, charakteryzujących się niższą emisją CO2, to potwierdzenie naszego zaangażowania w dalszy rozwój proekologicznych rozwiązań budowlanych – mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego w CEMEX Polska.

CEMEX dla klimatu: strategia Future in Action

Wdrażanie niskoemisyjnych produktów wpisuje się w globalną strategię CEMEX Future in Action. Jej cel to przeciwdziałanie zmianom klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla z naszych zakładów produkcyjnych. Do 2050 roku CEMEX zamierza dostarczać wszystkim klientom na świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.

Portfolio CEMEX Polska jest konsekwentnie wzbogacane o niskoemisyjne rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa. W 2021 roku firma zaoferowała swoim klientom pierwsze produkty Vertua®, które pozwalają na znaczącą redukcję śladu węglowego w ramach realizowanych inwestycji. Są to:

  • cement portlandzki popiołowy Vertua® Plus CEM II/A-V 52,5 R-NA, który charakteryzuje się o ok. 20% niższym śladem węglowym niż cementy CEM I o podobnych parametrach[1],
  • cement Vertua® Ultra CEM III/A 42,5 N-LH/HSR/NA, który jest produktem łączącym w sobie doskonałość techniczną do wielu zastosowań, ze znaczącym ograniczeniem wpływu na środowisko.

Więcej o cementach Vertua® można dowiedzieć się na stronie: https://www.cemex.pl/vertua-cement-niskoemisyjny

[1] w odniesieniu do globalnej średniej wielkości emisji CO2 dla cementów portlandzkich typu CEM I (wg danych Global Cement and Concrete Association)

Skip to content