CERTYFIKACJA WIELOKRYTERIALNA

WELL Building Standard

WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). Jest to pierwszy system, który skupia się tylko i wyłącznie na zdrowiu i samopoczuciu użytkowników budynków. System oparto na założeniu, że budynek (gdzie spędzamy ponad 90% swojego czasu) wpływa w istotny sposób na ludzi – fizyczne otoczenie w budynku wspiera zdrowie produktywność i samopoczucie użytkowników, co poparte jest licznymi naukowymi i medycznymi badaniami analizującymi ten związek. Certyfikacja jest potwierdzeniem dla właścicieli budynków i pracowników, że sposób projektowania ich przestrzeni promuje zdrowie i dobre samopoczucie.

System certyfikacji WELL mierzy i monitoruje te aspekty związane z budynkiem i jego środowiskiem wewnętrznym, które mają istotny wpływ na przebywających w nim ludzi. WELL Building Standard® jest podzielony na siedem kategorii: powietrze, wodę, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Te z kolei dzielą się na 102 cechy, które oceniane są w każdym projekcie.

W systemie oceny WELL wyróżniamy następujące schematy:

  • New and Existing Buildings
  • New and Existing Interior
  • Core and Shell Compliance

W dwóch pierwszych możliwe jest uzyskanie poziomów: Silver, Gold oraz Platinum, z kolei w schemacie Core and Shell przyznawane jest oznaczenie Core and Shell Compliance.

Obowiązkowe cechy WELL zostały skategoryzowane jako tzw. preconditions i wypełnienie wszystkich z nich jest konieczne, aby uzyskać najniższy poziom oceny – Silver bądź ocenę Core and Shell Compliance. Z kolei tzw. optimizations, to pozostałe cechy, których opcjonalne zastosowanie umożliwi uzyskanie wyższych ocen – Gold czy Platinum.

WELL został stworzony w sposób, który pozwala na harmonijne łączenie go z innymi systemami certyfikacji wielokryterialnej (w szczególności z LEED). Jest on więc następnym, naturalnym krokiem ku polepszaniu jakości istniejących i nowopowstających budynków oraz przestrzeni pracy.

 

Więcej informacji

Aby znaleźć certyfikowany budynek w Polsce kliknij TUTAJ