• 16 maja 2023

Co z odpadami, z którymi nie ma co zrobić – o projekcie CIRCON w Gazecie Wyborczej

Co z odpadami, z którymi nie ma co zrobić – o projekcie CIRCON w Gazecie Wyborczej

Co z odpadami, z którymi nie ma co zrobić – o projekcie CIRCON w Gazecie Wyborczej 940 788 PLGBC

Co z odpadami, z którymi nie ma co zrobić – odpowiada na łamach Gazety Wyborczej prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów na Politechnice Śląskiej. Profesor powołuje się na projekt CIRCON, który PLGBC realizuje z Green Building Council Iceland i Politechniką Śląską.

„Konieczne jest podejście holistyczne, oparte na myśleniu w kategoriach pełnego cyklu życia. Nie chodzi tylko o ponowne wykorzystanie odpadów, ale również o to, by to wykorzystanie nie powodowało tworzenia materiałów, które w następnym cyklu będą niemożliwe do przetworzenia. Tutaj bardzo ciekawym przykładem jest projekt #CIRCON, realizowany we współpracy polsko-islandzkiej, ukierunkowany na stworzenie mechanizmu oceny inwestycji budowlanych w taki sposób, by można je było nazwać cyrkularnymi”.

Więcej o projekcie CIRCON Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych, który jest finansowany ze środków Fundusze norweskie i EOG oraz budżetu państwa można przeczytać tutaj: https://plgbc.org.pl/projekty/circon/

Skip to content