• 16 grudnia 2020

Czy budynek bez certyfikatu może być zrównoważony?

Czy budynek bez certyfikatu może być zrównoważony?

Czy budynek bez certyfikatu może być zrównoważony? 1024 819 PLGBC

Materiał Partnera

Celem zrównoważonego budownictwa jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka. Certyfikaty zielonego budownictwa typu LEED, BREEAM to zestaw wytycznych i kryteriów jakimi należy się kierować, żeby powstał ekologiczny i przyjazny dla użytkownika budynek. Przy niewielkich inwestycjach, ubieganie się o certyfikat może być zbyt kosztowne dla Inwestora. Mimo to, warto wykorzystać gotowe rozwiązania i wytyczne zawarte w standardach certyfikacji podczas procesu projektowego.
Tak było z biurowcem Rzemieślnicza 15 w Sopocie. Ten średniej wielkości budynek biurowy (powierzchnia najmu ok 2500m2), powstał w zgodzie z głównymi założeniami certyfikacji LEED. Gdyby obiekt został poddany certyfikacji, mógłby śmiało ubiegać się o srebrny certyfikat LEEDv4 Core and Shell. Asesor certyfikacji LEED – Katarzyna Czyżewska z Costa Project przeprowadziła audyt dokumentacji projektowej, sporządziła raport oceny wstępnej oraz doradzała Inwestorowi, tak aby powstał budynek jak najbardziej przyjazny środowisku oraz komfortowy dla pracujących w nim osób.

Projekt wyróżniają rozwiązania sprzyjające oszczędności wody, energii oraz pozwalające zagospodarować wody opadowe na terenie inwestycji a także ograniczające efekt tzw. „wyspy ciepła”. Deweloper zapewnił zaplecze dla pracowników podróżujących na rowerach oraz zadbał o dobre doświetlenie miejsc pracy światłem dziennym. Ostatnio posadzono wokół budynku 22 drzewa, co korzystnie wpłynie zarówno na widok z okien jak i przyjemne zacienienie elewacji i parkingu latem. Budynek został zrealizowany w formule Core and Shell, co umożliwia najemcy dostosowanie aranżacji biur do własnych potrzeb. Obiekt jest przeznaczony na wynajem w całości lub w podziale na moduły.