Materiał Partnera
Celem zrównoważonego budownictwa jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka. Certyfikaty zielonego budownictwa typu LEED, BREEAM to zestaw wytycznych i kryteriów jakimi należy się kierować, żeby powstał ekologiczny i przyjazny dla użytkownika budynek. Przy niewielkich inwestycjach, ubieganie się o certyfikat może być zbyt kosztowne dla Inwestora. Mimo to, warto wykorzystać gotowe rozwiązania i wytyczne zawarte w standardach certyfikacji podczas procesu projektowego.
Tak było z biurowcem Rzemieślnicza 15 w Sopocie. Ten średniej wielkości budynek biurowy (powierzchnia najmu ok 2500m2), powstał w zgodzie z głównymi założeniami certyfikacji LEED. Gdyby obiekt został poddany certyfikacji, mógłby śmiało ubiegać się o srebrny certyfikat LEEDv4 Core and Shell. Asesor certyfikacji LEED – Katarzyna Czyżewska z Costa Project przeprowadziła audyt dokumentacji projektowej, sporządziła raport oceny wstępnej oraz doradzała Inwestorowi, tak aby powstał budynek jak najbardziej przyjazny środowisku oraz komfortowy dla pracujących w nim osób.
Projekt wyróżniają rozwiązania sprzyjające oszczędności wody, energii oraz pozwalające zagospodarować wody opadowe na terenie inwestycji a także ograniczające efekt tzw. „wyspy ciepła”. Deweloper zapewnił zaplecze dla pracowników podróżujących na rowerach oraz zadbał o dobre doświetlenie miejsc pracy światłem dziennym. Ostatnio posadzono wokół budynku 22 drzewa, co korzystnie wpłynie zarówno na widok z okien jak i przyjemne zacienienie elewacji i parkingu latem. Budynek został zrealizowany w formule Core and Shell, co umożliwia najemcy dostosowanie aranżacji biur do własnych potrzeb. Obiekt jest przeznaczony na wynajem w całości lub w podziale na moduły.