• 3 marca 2023

Design wnętrz: arktyczne niebo nad głowami

Design wnętrz: arktyczne niebo nad głowami

Design wnętrz: arktyczne niebo nad głowami 1024 681 PLGBC

Materiał partnera

Wnętrza kawiarni centrum naukowego Klimahaus Bremerhaven 8° Ost w Niemczech przypominają prawdziwą arktyczną północ. Pomieszczenie to statek badawczy, a mroźne niebo i połyskujące na nim gwiazdy tworzą pionowe panele Knauf Ceiling Solutions w kolorze głębokiego, ciemnego granatu.

Klimahaus Bremerhaven 8° Ost znajduje się w mieście Bremerhaven, w północnych Niemczech. To dostępne dla wszystkich edukacyjne centrum naukowe. Niemal dosłownie zabiera odwiedzających w jednodniową podróż dookoła świata, zaczynając od punktu położenie budynku, czyli właśnie 8°34′ długości geograficznej wschodniej. Zwiedzający przemierzają strefy klimatyczne: od śródziemnomorskiej Sardynii, przez pustynie, kręte ścieżki lasów deszczowych w Kamerunie, plaże Samoa, oraz arktyczne wybrzeże Morza Północnego.

Właśnie w tej mroźnej części architekci z pracowni GfG / Gruppe für Gestaltung GmbH zaaranżowali zimowy punkt wypoczynku – Café Südwärts. Projektanci wyszli z założenia, że nie może to być zwykły punkt gastronomiczny, w którym można usiąść. Powinien stać się częścią podróży. Dlatego wnętrza zaaranżowano na wzór statku badawczego, zmierzającego na Antarktydę. Stoliki, krzesła i kontuar barowy wykonano z drewna, by do złudzenia przypominały transportowe skrzynie na łodzi. Ramy oświetlenia i elementy ścian pokryte są rysunkami skorodowanej stali jak na prawdziwym okręcie. Pomieszczenie otaczają realistyczne lodowe góry z tapety oraz metalowe barierki statku.

Ale wszystkie te elementy nie tworzyłyby prawdziwie mroźnego i arktycznego klimatu, gdyby nie ciemne granatowe niebo rozświetlone gwiazdami. Projektanci do aranżacji sufitu użyli granatowych, metalowych paneli z linii Knauf Ceiling Solutions. Ich płaszczyzna ma delikatną perforację, co znacznie poprawia akustykę kawiarni i pochłanianie hałasu, sprawiając, że dźwięki nie odbijają się od twardych ścian i blatów. Wmontowane w wiszące panele drobne punkty świetlne sprawiają wrażenie migoczących, świetlistych gwiazd jak na niebie dalekiej północy.

W centrum Klimahaus zwiedzający dowiadują się przede wszystkim o klimacie. Na 11.500 m2 powierzchni wystawienniczej odwiedzają strefy klimatyczne, słuchając m.in. o zmianach klimatycznych na ziemi. Nie bez przyczyny zastosowane przez projektantów materiały wybierane były również pod kątem ekologii. Zamontowane na suficie metalowe Baffle Knauf Ceiling Solutions wpisują się w trend circular economy, ponieważ posiadają certyfikat Cradle to Cradle, potwierdzający ekologiczną produkcję z użyciem materiałów z recyklingu oraz fakt, że w momencie zakończenia ich użytkowania mogą ponownie zostać przetworzone i wykorzystane w produkcji, co znacznie wpływa na ograniczenie odpadów w środowisku.

Skip to content