• 26 czerwca 2023

Dom jednorodzinny też może być profesjonalnie wyciszony

Dom jednorodzinny też może być profesjonalnie wyciszony

Dom jednorodzinny też może być profesjonalnie wyciszony 1024 683 PLGBC

Materiał partnera

Cisza to dzisiaj nieoceniony komfort. Pragnąc uciec od ciągłego hałasu i zgiełku, często zaszywamy się w domowym zaciszu. Niestety, tutaj też nie zawsze jest cicho. Przejeżdżające ulicą samochody, odgłosy zabaw dzieci, sąsiad słuchający głośnej muzyki lub pogłos w dużych otwartych przestrzeniach, to norma nawet w przypadku domów jednorodzinnych. Dlatego na popularności zyskuje wyciszenie akustyczne wnętrz. Architekci i projektanci coraz częściej doradzają klientom, jakie systemy akustyczne powinni zastosować, aby rozwiązać problem hałasu i zredukować pogłos w biurach, placówkach edukacyjnych lub służby zdrowia. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się projekty mieszkalne, np. domy jednorodzinne. Rzadziej nie oznacza w ogóle, czego świetnym przykładem jest dom w śląskich Wilamowicach.

Planując budowę swojego wymarzonego domu, państwo Anastazja i Paweł Kowalczyk dokładnie wiedzieli, jak ma on wyglądać, jakie ma pełnić funkcje i na czym najbardziej im zależy. Poza ergonomią i funkcjonalnością pomieszczeń, ważna była akustyka nowego domu.

– Właściciele zgodnie podkreślali, że bardzo lubią słuchać muzyki, która towarzyszy im przez cały dzień oraz, że marzy im się salon, w którym całą rodziną będą spędzać wolny czas. Istotne też było, aby dźwięki z salonu nie rozchodziły się po całym domu. Znacząca była również zrozumiałość mowy w tak dużej otwartej przestrzeni – mówi Bartosz Knapik, specjalista ds. akustyki z firmy Ecophon, odpowiedzialnej za spełnienie nietypowych wymagań rodziny.

Nowoczesny projekt właścicieli

Państwo Kowalczyk, wspólnie z Michałem Kościelnym z pracowni architektonicznej Lobo, stworzyli więc wymarzony projekt domu. Koncepcja zakładała wykorzystanie materiałów najwyższej jakości.

– Do aranżacji akustycznej domu wykorzystano 168 szt. wolno wiszących pionowych płyt sufitowych Ecophon Solo Baffle, które idealnie wpisują się w klimat wnętrza, zapewniając też odpowiednie jego wyciszenie. System sufitowy Ecophon Focus Lp. w wersji korytarzowej pozwolił ograniczyć duży pogłos charakterystyczny dla takiej bryły obiektu. Na ścianach zamontowano system Ecophon Focus Levels o różnych grubościach, który zniwelował poziome odbicia dźwięków – dodaje Bartosz Kowalczyk.

Montaż systemów Ecophon wykonał pan Marcin Ryłko, który przyznał, że poszczególne elementy systemów są bardzo dobrze wykonane, co ułatwiło precyzyjną pracę. Pan Paweł Kowalczyk samodzielnie nadzorował etapy budowy i wykończenia jego domu i z zadowoleniem opowiadał o postępach.

– Po zamontowaniu płyt Solo Baffle byłem zachwycony, zdjęcia nie oddają ich rzeczywistego piękna – podkreśla właściciel domu. – Panowie, którzy montowali sprzęt od nagłośnienia, przyznali, że jeszcze nie spotkali się z tak dobrze wyciszonymi pomieszczeniami w domu jednorodzinnym – dodała z kolei Pani Anastazja.

Michał Pawłowski z firmy Technikarium przyznał zaś, że nie spodziewał się tak dobrego efektu. Zamontowana przez niego instalacja hi-fi została dobrana, zamontowana i skalibrowana i cieszy teraz zmysł muzyczny właścicieli niesamowitą jakością dźwięku.

– Realizacja tego projektu przyniosła nam wiele satysfakcji, szczególnie kiedy widzimy zaangażowanie, takie jak Pana Bartosza Knapika z firmy Ecophon – podkreśla Paweł Kowalczyk.

 

Opracowanie: Ecophon Saint Gobain

Skip to content