Materiał partnera
Strategia Społecznej Odpowiedzialności firmy Aliplast definiuje integralne połączenie działań biznesowych firmy z ekologią i dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Firma zakłada prowadzenie działalności i realizację biznesowych celów, uwzględniając minimalizowanie oddziaływania produkcji aluminium na środowisko naturalne i człowieka. Aliplast ze względu na charakter swojej działalności (produkcja profili aluminiowych, lakierowanie proszkowe, anodowanie) od lat podejmuje działania, które zmniejszają negatywny wpływ produkcji oraz wykorzystywanych materiałów i surowców na środowisko naturalne. Firma stara się wyjść poza obowiązujące wszystkich normy i regulacje, aby jeszcze lepiej przyczyniać się do ochrony zasobów naturalnych planety. Stosowanie nowoczesnych technologii, wprowadzanie systemów oszczędzających zużycie surowców, wody i energii oraz optymalizacja procesów gospodarowania materiałami poprodukcyjnymi to istotne elementy zrównoważonego rozwoju Aliplast.
Aliplast to drugi, czołowy gracz na polskim rynku profili aluminiowych. Firma od 20 lat projektuje i produkuje systemy aluminiowe, z których wykonywane są drzwi, okna, fasady, konstrukcje ogrodów zimowych. Aliplast stale rozwija zakres swojej oferty i proponuje klientom grupę produktów outdoorowych: rolety aluminiowe, żaluzje fasadowe SunFAS, rolety zip screen, pergole bioklimatyczne NUUN.
Aluminium – materiał, który można w nieskończoność poddawać recyklingowi
Głównym materiałem, z którego wytwarzane są produkty oferowane przez Aliplast jest aluminium, które można w nieskończoność poddawać recyklingowi bez utraty jego jakości i właściwości fizycznych. Dlatego firma przykłada szczególną uwagę do procesu recyklingu aluminium, będącego odpadem w procesie produkcyjnym oraz obróbczym. Aby wspierać na każdym etapie produkcji zasadę zrównoważonego rozwoju firma pozyskała dla produkowanych systemów architektonicznych certyfikat Cradle to Cradle ™. Jest to uznana na świecie miara bezpieczniejszych i bardziej zrównoważonych rozwiązań stworzonych dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Oznacza, że najważniejszym aspektem jest możliwość poddania produktu całkowitemu recyklingowi, co z kolei przekłada się na optymalizację wydajności, dbałość o jakość życia i środowisko naturalne w ramach zrównoważonego rozwoju.
Ekologiczne i przyjazne dla środowiska malowanie proszkowe
Aliplast stosuje innowacyjne rozwiązania w procesie lakierowania proszkowego, wykorzystując m.in. system bezchromowy podczas przygotowania powierzchni i zastosowanie w kabinach lakierniczych systemu odzysku proszku.
– W procesie lakierowania aluminium stosujemy wyłącznie ekologiczny system malowania proszkowego, a nie ciekłego, podczas którego do atmosfery uwalnia się znaczna część substancji, przede wszystkim trujących i szkodliwych dla zdrowia i atmosfery tzw. lotnych związków organicznych. Dodatkowo istotne jest, że w przypadku malowania proszkowego farba jest odzyskiwana i z powrotem zasysana do systemu do ponownego użycia w procesie lakierowania. W przypadku malowania substancjami ciekłymi jest to niemożliwe – mówi Rafał Podlaski, dyrektor operacyjny Aliplast.
Zastosowanie w kabinach lakierniczych systemu odzysku proszku pozwala zminimalizować ilość farby potrzebnej do pomalowania 1 mkw. powierzchni, bowiem jeden kilogram farby proszkowej to średnio 11 mkw. pomalowanych konstrukcji aluminiowych.
Firma dysponuje dwoma zaawansowanymi technologicznie pionowymi lakierniami proszkowymi, jedną poziomą i jedną akcesoryjną proszkową linią lakierniczą. W ciągu roku Aliplast poddaje procesowi lakierowania 4 mln mkw. powierzchni. W najbliższym czasie firma planuje uruchomienie piątej już linii do malowania proszkowego powierzchni aluminium. Będzie ona wyposażona w system odzysku wody wykorzystywanej w technologii malowania. W ten sposób uda się odzyskać nawet 90 proc. wody, która zostanie ponownie wykorzystana w procesie malowania.
Deszczówka i panele słoneczne na bazie perowskitów
Pozyskiwanie wody deszczowej i montaż systemu deszczowni na dachu hali produkcyjnej to nowe inwestycje firmy Aliplast, które pozwolą kontynuować działania związane z neutralnością ekologiczną i jednocześnie zapewnią firmie samowystarczalność w zakresie wody potrzebnej do celów produkcyjnych.
O tej inwestycji mówi Prezes Aliplast, Jan Kidaj: – Powierzchnia naszych hal produkcyjnych, magazynów i budynków administracyjnych to ponad 60 tys. mkw. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt i gromadzić deszczówkę. Ponieważ do celów produkcyjnych, w ciągu doby potrzebujemy jej ok. 60 m sześc., staniemy się w pełni samowystarczalni. Oczywiście zgromadzona woda z deszczówki, zanim trafi do celów produkcyjnych, zostanie odpowiednio przefiltrowana.
Działania Grupy Aliplast są mocno związane z propagowaniem idei green building, o czym świadczy m.in. pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych zamontowanych na lamelach – łamaczach światła systemu Sun Protection produkowanych przez naszą firmę. To przełomowa technologia w całej fotowoltaice, ponieważ w odróżnieniu od ogniw krzemowych, ogniwa perowskitowe są elastyczne i bardzo cienkie. Dla fotowoltaiki otwierają nowy rynek o ogromnym potencjale wzrostu: fasady budynków, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe, ciężkie i nieefektywne w nieoptymalnym oświetleniu, nie mają racji bytu. Łamacze światła systemu Sun Protection wyposażone w instalację ogniw perowskitowych nie tylko produkują czystą energię z promieniowania słonecznego, ale też chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem, przez co znacząco redukują koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania.
