Kryzys klimatyczny jest faktem. Szybko postępujące zmiany klimatyczne, nie są już tylko nagłówkami z gazet. Są coraz bardziej widoczne w naszych miastach, gdzie jako mieszkańcy i użytkownicy budynków coraz dotkliwiej je odczuwamy. Deficyt wody, długofalowe okresy suszy, rekordowo wysokie temperatury, bezśnieżne zimy, wpływają nie tylko na nasze samopoczucie i wygląd zieleni obecnej w przestrzeni miejskiej, ale również na funkcjonowanie budynków, także tych zrównoważonych.

Jako członkowie PLGBC tworzymy społeczność, która może wyznaczać trendy służące zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska. Wiele spośród członkowskich firm, jak Skanska Property czy Bouygues Immobilier, jest doskonałym tego przykładem. A teraz możemy i powinniśmy być bardziej ekologiczni, by wspomagać działania państw, rządów i decydentów mające na celu minimalizowanie negatywnych skutków zmian klimatycznych – zachęca Aleksandra Szurlej-Kielańska z TACTUS.

Co możemy zrobić jako pracownicy korporacji lub właściciele małych i średnich firm? Stworzyć listę małych Ekopostanowień na najbliższy rok i systematycznie je realizować. Niezależnie od tego, jak bardzo proekologiczne są nasze firmy, produkty i usługi oraz my sami, możemy zrobić więcej. Niewielkim kosztem i wysiłkiem. Chwalić się tym i nakłaniać do podobnych wyborów innych, aby grupa ludzi działająca dla środowiska stale się poszerzała.

Prawdopodobnie Ty sam możesz zadecydować lub nakłonić swojego przełożonego, współpracownika czy klienta, aby:

  • zrezygnować z cateringu czy zakupu jedzenia na wynos dostarczanego do biura w plastikowych opakowaniach,
  • zrezygnować z podawanych na spotkaniach czy naradach słodyczy opakowanych w plastik na rzecz ciasta z lokalnej cukierni,
  • do kawiarni wydającej jednorazowe kubki pójść z własnym kubkiem termicznym,
  • zrezygnować z zakupu – i rozpowszechniania jako upominki czy materiały reklamowe – plastikowych bidonów na wodę, „smyczy” i jednorazowych długopisów,
  • zamienić foliowe koszulki na dokumenty na papierowe teczki.

Prawdopodobnie jeszcze nigdy potęga indywidualnych wyborów, dotyczących drobnych spraw nie była większa niż obecnie. Nasze Ekopostanowienia dotyczące małych, drobnych kroków realizowane w licznych odsłonach mają szansę być siłą, która będzie służyła dużym zmianom, przeciwdziałającym negatywnym skutkom rozwoju.

Podejmij wyzwanie rzucone przez TACTUS wszystkim członkom PLGBC: stwórz listę EKOPOSTANOWIEŃ na obecny rok, udostępnij ją na forum PLGBC i wytrwale realizuj.

Po co? Żeby wzajemnie się motywować i inspirować. Wspierać i podpowiadać w wyborze prostych rozwiązań. Często najprostsze i tanie rozwiązania wcale nie są oczywiste.

Pod koniec roku stworzymy listę realizowanych drobnych działań.

Wszyscy członkowie, którzy podejmą wyzwanie, zostaną nagrodzeni sadzonkami krwiściągu od firmy TACTUS, do wykorzystania w nasadzeniach przy siedzibach swoich firm, domach lub przy realizowanych projektach. To rodzimy gatunek rośliny, wzbogacający lokalną bioróżnorodność. Autorom dwóch najprostszych i zarazem najłatwiejszych do zrealizowania w masowej skali Ekopostanowień, TACTUS posadzi rodzime, dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych krzewy lub powiesi najtrwalszą z dostępnych na europejskim rynku budkę lęgową dla ptaków.

EKOPOSTANOWIENIA TACTUS:

  • do druku wszystkich dokumentów i materiałów reklamowych będziemy wykorzystywać wyłącznie papier pochodzący z recyklingu
  • rezygnujemy z plastikowych koszulek i skoroszytów na dokumenty na rzecz papierowych teczek
  • rezygnujemy z zakupu jedzenia na wynos, dostarczanego w plastikowych i styropianowych opakowaniach
  • rezygnujemy z zakupu kawy na wynos w jednorazowych kubkach
  • przy pracy biurowej w porze nocnej oraz w domu okna będziemy zasłaniać z użyciem rolet lub żaluzji aby zminimalizować efekt zanieczyszczenia światłem

Chętnie zainspirujemy się Waszymi pomysłami, a najprostsze z nich wcielimy w naszej organizacji.

Podobne informacje