Techniki aktywne

Wodne ogrzewanie płaszczyznowe, głównie podłogowe, jest jednym ze sposobów ogrzewania pomieszczeń przy użyciu ciepła o niskim potencjale energetycznym, tj. o niskiej temperaturze. Doskonale spisuje się w instalacjach z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła. Jest jednym ze skutecznych sposobów ogrzewania pomieszczeń wysokich, np. kościołów.

Zastosowanie techniki kondensacyjnej, tj. kotłów kondensacyjnych lub ekonomizerów w przewodach spalinowych kotłów gazowych i olejowych, zwiększa sprawność instalacji grzewczej poprzez głębokie schłodzenie spalin. Technika ta jest już bardzo popularna, a w niektórych krajach stosowanie kotłów kondensacyjnych jest obowiązkowe.

Pompy ciepła wykorzystują energię gruntu lub powietrza. Wymagają zasilania energią elektryczną. Należy jednak pamiętać, że w Polsce nadal zdecydowana większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania kopalin, co sprawia, że efekt ekologiczny wynikający ze stosowania pomp ciepła jest znacznie mniejszy, niż w innych krajach. Pompy ciepła przetwarzają energię gruntu lub powietrza o niskiej temperaturze, na energię cieplną wody o wyższej temperaturze, zdolnej do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej, czy płyty grzejnej w instalacji ogrzewania podłogowego.

Demand Controlled Ventilation to system automatycznej regulacji, pozwalający na dostosowanie ilości powietrza dostarczanego do pomieszczenia, do ilości przebywających w nim ludzi. Pozwala to na ograniczenie intensywności wentylowania pomieszczeń okresowo użytkowanych, takich jak np. sale konferencyjne. Zmniejszenie strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczenia, skutkuje ograniczeniem wydajności wentylatora, co zmniejsza zużycie energii przez instalację wentylacyjną.

Sterowanie oświetleniem sztucznym, zwłaszcza w zależności od natężenia światła dziennego, ale również w pomieszczeniach okresowo użytkowanych w zależności od obecności w nich ludzi, znacząco ogranicza zużycie energii. Wszelkiego rodzaju rozwiązania, polegające na zastosowaniu ściemniaczy, sterowanych przez czujniki światła dziennego, czujników ruchu i obecności oraz wyłączników czasowych, wpisują się w tę opcję. W połączeniu ze źródłami światła o dużym strumieniu światła, ale małym zużyciu energii jest to jeden z fundamentów energooszczędnego budynku.