Budynek, który sam produkuje energię – to nowa siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przy ul. Rybaki Górne 8. To jedyny budynek użyteczności publicznej na Pomorzu, w którym zastosowane zostały najnowocześniejsze ekologiczne rozwiązania. Efektem tego jest niskie zapotrzebowanie budynku na energię, a tym samym niski koszt eksploatacji. Fundusz chce tym samym zachęcić inne firmy do zastosowania podobnych rozwiązań. Jest to niezmiernie ważne, gdyż po 2018 roku we wszystkich nowo powstających budynkach użyteczności publicznej będą musiały zostać użyte  efektywne, energetyczne systemy oświetleniowe, grzewcze i odzysku ciepła.

Zielony dach, instalacje fotowoltaiczne, obiekt otwarty na wodę i tereny zielone, energooszczędny, podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej – przy budowie wykorzystane zostały najnowsze rozwiązania niskoenergetyczne oraz przyjazne środowisku.

Południowa ściana i dach budynku pokryte są panelami fotowoltaicznymi o łącznej mocy blisko 40kW, dzięki czemu biurowiec może wytworzyć średniorocznie nawet o 10-11 proc. więcej energii, niż jest w stanie zużyć.  Budynek jest podłączony do sieci energetycznej. Dzięki dwukierunkowemu rozliczeniu z dostawcą, gdy wyprodukuje więcej energii niż zużywa, nadwyżka trafi do sieci, a gdy nasłonecznienie jest mniejsze, np. w miesiącach zimowych, pobierze z niej brakującą energię.

Dodatkowo budynek zaprojektowano tak, by zimą nie tracił ciepła, a latem nie nagrzewał się. Fasada południowa składa się z części wewnętrznej stanowiącej ocieplenie budynku oraz elewacji kaskadowej. Pozwala to na cyrkulację powietrza między dwoma częściami, co stanowi izolację i przed mrozem, i przed wysokimi temperaturami. Parametry izolacji termicznych ścian, dachu oraz posadzek znacznie przewyższają wymagania obowiązujących norm. W budynku zastosowano wysokosprawną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Każdy pokój posiada ogrzewanie z indywidualnym sterowaniem. Parametry eksploatacyjne budynku są nadzorowane i sterowane przez centralny system zarządzenia tzw. BMS (Building Management System). Pozwala on na bieżącą analizę zużycia mediów oraz ich optymalizację. Dzięki temu możliwe jest znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

WFOŚiGW w Gdańsku ma w planach montaż prototypu kogeneratora gazowego, wytwarzającego jednocześnie energię elektryczna i ciepło, zasilanego gazem z sieci miejskiej.  Prototyp będzie wykorzystywany do celów edukacyjnych.

W budynku, przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, oprócz biur znajdują się również sale konferencyjne. Obiekt ma być otwarty i przyjazny nie tylko dla beneficjentów Funduszu. Pracownicy zapraszają również współpracowników WFOŚiGW w Gdańsku, mieszkańców i turystów. Chcą, aby każdy chętny mógł zapoznać się z ekologicznymi rozwiązaniami zastosowanymi w budynku. Będzie tu też biblioteka sprofilowana tematycznie na ochronę środowiska. W planach jest również stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz specjalne hotele dla owadów i budki dla ptaków.

Budowa nowej siedziby WFOŚiGW trwała niespełna rok, a koszt całej inwestycji wraz z kosztem dokumentacji technicznej wyniósł 7,3 mln zł.

Podobne informacje