Varso to powstające w centrum Warszawy trzy budynki wysokościowe, które pomieszczą biura, hotel, coworking, sklepy, restauracje i kawiarnie, a także publiczny taras widokowy na wysokości 230 metrów, a więc dwa razy wyżej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki.

Najwyższa część Varso to 53-piętrowy, smukły wieżowiec o szklanej elewacji, zaprojektowany przez architektów z pracowni Foster + Partners. Varso Tower, wraz z iglicą, będzie mierzył 310 metrów, co uczyni go najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Pozostałe dwa budynki, projektu HRA Architekci, wzniosą się na 90 i 81 metrów. Varso jest pierwszą tak dużą inwestycją w Polsce z certyfikatem ekologicznym BREEAM na poziomie Outstanding. Posiada też precertyfikat WELL Core & Shell na poziomie Gold.

Całość kompleksu Varso dysponuje 144 500 mkw. powierzchni do wynajęcia. Oddanie do użytku dwóch niższych budynków, wraz z pasażem handlowo-usługowym, planowane jest pod koniec przyszłego roku. Varso Tower będzie gotowy rok później.

Wraz z powstaniem Varso, zaniedbany przez kilkadziesiąt lat teren w sąsiedztwie stołecznego Dworca Centralnego zmieni się nie do poznania. Wokół budynków zostaną zasadzone drzewa i trawniki, znajdą się tu też donice z kwiatami i ławki. Zieleń zachęci też do odpoczynku na wewnętrznych pasażach oraz dachach niższych budynków. Nawierzchnia ulicy Chmielnej zostanie wyremontowana, a spacer uprzyjemnią nowe, szersze chodniki. Dawne zejścia do podziemi Dworca Centralnego na skrzyżowaniu ul. Chmielnej z al. Jana Pawła II zostanie zastąpione nowoczesnym – z windą i wygodnymi schodami ruchomymi.

Kluczowe fakty i liczby:
Varso Tower:
– Projekt architektoniczny: Foster + Partners
– Wysokość: 230 metrów do dachu z tarasem widokowym, 310 metrów z iglicą
– Liczba kondygnacji nadziemnych: 53

Varso 1 i Varso 2:
– Projekt architektoniczny: HRA Architekci
– Wysokość: 81 i 90 metrów
– Liczba kondygnacji nadziemnych: 19 i 21
– Kubatura budynków: ponad 1 mln metrów sześciennych
– Certyfikaty: BREEAM Interim Outstanding, WELL Core & Shell Precertified
– Konsultacje w zakresie BREEAM: Sweco Consulting
– Liczba kondygnacji podziemnych: 4
– Liczba miejsc dla rowerów: 750

Podobne informacje