• 11 października 2021

Green Planet w Dubaju – czyli jak powinny wyglądać nowoczesne centra edukacyjnej rozrywki

Green Planet w Dubaju – czyli jak powinny wyglądać nowoczesne centra edukacyjnej rozrywki

Green Planet w Dubaju – czyli jak powinny wyglądać nowoczesne centra edukacyjnej rozrywki 900 600 PLGBC

Materiał partnera

Tropikalny las z trzema tysiącami zwierząt i roślin, a wszystko pod dachem. Taką atrakcję zwiedzać można w Dubaju. To jedna z najnowszych i najatrakcyjniejszych placówek na świecie, której głównym celem jest edukacja. Przeżycia nie byłyby możliwe, gdyby nie dokładnie przemyślana architektura i technika budynku.

Edutainment, czyli połączenie „education” i „entertainment”, rozrywki z nauką, to dość nowy trend w turystyce. Jeden z obiektów nakierowanych na takie właśnie atrakcje powstał w mieście, które nowinki uwielbia – w Dubaju. Green Planet Science Centre jest ogromnym tropikalnym lasem zamkniętym w budynku. Często nazywany bywa biotubą, gdyż wewnątrz kryje ponad trzy tysiące roślin i zwierząt, oddając charakter, klimat i bioróżnorodność lasów deszczowych.

Tropikalną dżunglę pod dachem można podziwiać nie tylko spacerując po kolejnych piętrach lasu. W obiekcie postawiono przede wszystkim na silne doznania. Można więc przeżyć tropikalną burzę z piorunami, a chętni mogą nawet nurkować z piraniami. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak las żyje nocą, placówka umożliwia pobyt na specjalnym mini campingu – turyści śpią pod namiotem, a wcześniej udają się na zwiedzanie dżungli, by oglądać nocne życie zwierząt.

Bez architektury nie byłoby tak ekscytująco

Bryłę budynku tworzy sześcian z umieszczoną w środku szklaną tubą. Autorami koncepcji jest pracowania Grout McTavish Architekci, a za stronę wykonawczą inwestycji odpowiadali architekci i inżynierowie z biura U+A. Betonowa osłona z wygiętymi niczym origami ścianami osłania i chroni okrągły, żywy rdzeń budynku – ma przede wszystkim za zadanie nie dopuścić do jego przegrzania. Rozmieszczone na całej elewacji specjalne otwory pozwalają na przenikanie promieni słońca do środka, a dzięki ich niewielkim wymiarom wnętrze centrum nie nagrzewa się nadmiernie.

Opracowanie gmachu oraz jego wnętrz nie było łatwym zadaniem. Architekci musieli uwzględnić wymagania roślin i fauny pod względem przestrzeni, temperatury, światła czy wilgotności. Konieczne było też zapewnienie funkcjonalności oraz akustyki z myślą o odwiedzających Green Planet gościach.

Punktem wyjścia była też woda, bo to ona jest głównym elementem równikowych lasów – ale jednocześnie jest wyjątkowo cennym zasobem w pustynnym Dubaju. Budynek wyposażony jest więc w zaawansowane systemy podtrzymywania życia i filtracji, pasywne nawilżanie biomu i gromadzenie szarej wody, by poddać ją oczyszczeniu i ponownemu wykorzystaniu w wewnętrznym lesie deszczowym.

– Woda była też punktem odniesienia przy wyborze sufitów podwieszanych. Projektanci wiedzieli, że powinni je zainstalować, by pomóc stworzyć przyjazną dla użytkowników akustykę, ale jednocześnie poszukiwali rozwiązań, które będą odporne na wilgotne środowisko. Zdecydowano się na metalowe płyty Baffle z linii Armstrong METAL – wyjaśnia Maciej Kiepal z firmy Knauf Ceiling Solutions Polska.

Zieleń, drewno, natura

Odwiedzający centrum naukowe turyści mają do przemierzenia aż sześć pięter. Zaczynają wędrówkę wśród paproci i mchu, na poziomie rzeki płynącej przez tropikalny las, oglądają akwarium i grotę z rybami. Następnie windą przenoszą się pod szklaną kopułę i stamtąd, wśród zieleni, wędrują w dół spiralnymi pomostami po kolistym wnętrzu budynku. Oglądają siedliska zwierząt zamieszkujących tropikalne lasy – ptaki i motyle w koronach drzew, a na końcu tej zielonej podróży mrówki i węże zamieszkujące poszycie dżungli.

W projektowaniu wnętrz udział brali więc nie tylko architekci i inżynierowie zajmujący się instalacją, ale też cały zespół naukowców, których rolą było zaplanowanie odpowiednich warunków biologicznych dla roślin i zwierząt.

Przy tak holistycznym podejściu do ekologii, natury i życia budynku konieczny był również wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W zielonej oazie nad głowami turystów spacerujących po spiralnych alejkach dostrzec można też wkomponowane w otoczenie pionowe panele w kolorze drewna.

– To moduły z linii Wood Grille oraz Ipe Wood. Metalowe panele akustyczne ze specjalną powłoką o designie naturalnej kolorystyki drewna – wyjaśnia Maciej Kiepal.

Inwestycja wybudowana przez Meraas Holding ma głównie za cel edukować. I choć działa od niedawna, już teraz jest jedną z najciekawszych atrakcji Dubaju. Rocznie odwiedza je ponad 750 tys. turystów oraz mieszkańców. W salach konferencyjnych i laboratoriach Green Planet organizowane są liczne zajęcia i programy naukowe, by młodzież i dzieci mogły poznać rolę lasów tropikalnych w globalnym ekosystemie i ich rolę w zrównoważonej przyszłości.

Skip to content