• 24 kwietnia 2020

Inicjatywy członków PLGBC – TACTUS

Inicjatywy członków PLGBC – TACTUS

Inicjatywy członków PLGBC – TACTUS 240 300 PLGBC

Żyjemy w dobie dobrze widocznych, szybko postępujących zmian klimatycznych. Jednocześnie to czas niesamowitego postępu technologicznego dotyczącego niemal każdego sektora działalności człowieka. Prawdopodobnie nigdy wcześniej dostęp do wiedzy o zmianach zachodzących w naszym środowisku, nie był łatwiejszy i bardziej powszechny. Umiejętnie wykorzystana wiedza i możliwości jakie daje nam dzisiejsza technologia dają nam ważne i skuteczne narzędzie do przeciwdziałania niekorzystnym zmianom w środowisku, które przekładają się na przeciwdziałanie złowrogim zmianom klimatycznym.

Ważne jest jednak aby niezbędne działania podejmowane były systemowo i uwzględniały wszystkie ważne aspekty, między innymi ochronę środowiska przyrodniczego. Niejednokrotnie bowiem działania podejmowane w szczytnym celu na zasadzie efektu domino powodują postępujący zanik siedlisk lub generują bezpośrednio śmiertelność dla szeregu gatunków zwierząt.

Wiele spośród znanych dziś, promowanych i skutecznie realizowanych działań ma na celu zminimalizowanie emisji CO2 z budynków na wszystkich etapach ich życia. Dotyczy to między innymi produkcji energii i odzysku ciepła z użyciem fotowoltaiki, termomodernizacji lub ograniczenia zużycia energii poprzez odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia i dostępu do światła dziennego.

Dobór odpowiednich opraw, mnimalizowanie mocy punktów oświetleniowych i redukcja zanieczyszczenia światłem generowana przez obiekty budowlane to: z jednej strony redukcja emisji CO2 na etapie życia budynku a z drugiej realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Pośrednim efektem odpowiednio zaprojektowanego i wykonanego oświetlenia oraz odpowiedniego zarządzania oświetleniem jest ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi elementami naszych budynków, które ulegają kolizjom wskutek tak zwanego efektu latarni morskiej oraz wskutek przezroczystości szklanych elewacji.

W ramach akcji World Green Building Week 2019 firma TACTUS we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom, przeprowadzi spotkania z projektantami i architektami, w trakcie których opowiemy o rozwiązaniach z branży budowlanej i elektrycznej które z jednej strony odpowiedzialne są za redukcję emisji CO2 a z drugiej wspierają aktywną ochronę ptaków dla których budynki stanowią miejsca bytowania i antropogeniczne przeszkody. Po akcji WGBW 2019 materiał w formie prezentacji będzie dostępny online.