Na terenie ultranowoczesnego budynku APA Black House w Gliwicach powstała innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych Elvi. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce 7 marca 2019 r. Tą inwestycją APA Group kolejny raz udowadnia, że Śląsk staje się krajowym liderem nowoczesnych technologii. Podczas wydarzenia, można było dowiedzieć się, w jaki sposób mądre zarządzanie energią poprawi jakość życia mieszkańców całego regionu.

 

Eko-technologie sposobem na przeżycie

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Województwo śląskie jest na trzecim, niechlubnym miejscu w kraju. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych są tu niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Wdychane pyły wpływają negatywnie na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i centralny układ nerwowy. Jak wskazują dane Europejskiej Agencji Środowiska, powodem śmierci ponad 46 tys. osób jest zanieczyszczone – głównie przez PM2,5 – powietrze.

Jednym z kluczowych dla tego problemu rozwiązań jest rozwój technologii wspierających ekologię w motoryzacji i mądre zarządzanie energią elektryczną. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, przewiduje wjazd do stref czystego transportu jedynie pojazdów napędzanych gazem ziemnym, energią elektryczną lub wodorem.

Black House – przyszłość już tu jest. Na Śląsku.

Przy ul. Tarnogórskiej w Gliwicach, jadąc w kierunku centrum miasta, mija się czarną, designerską bryłę APA Black House – jest to showroom inteligentnych technologii w postaci piętrowego budynku o kilkunastu pomieszczeniach naszpikowanych czujnikami, automatyką i rozwiązaniami, które niedawno można było zaobserwować jedynie w filmach science-fiction. To na jego terenie powstała innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych Elvi.

Pokazujemy ludziom technologie, które ułatwiają codzienne życie. Budowa “czarnego domu” nigdy nie zostanie skończona, ma bowiem nadążać za technologią, dostosowywać się do aktualnych trendów i ponad wszystko wchodzić w interakcję z użytkownikiem. Kolejnym krokiem jest stworzenie stacji ładowania pojazdów i przybliżenie mieszkańcom Śląska idei elektromobilności – mówi Artur Pollak, twórca i prezes APA Group.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać prąd?

Edukacja ekologiczna i szeroka dyskusja publiczna upowszechniają wiedzę na temat skutków negatywnych nawyków konsumpcyjnych. Nie zmienia to faktu, że prąd jest jednym z najmniej kontrolowanych zasobów. Świadczą o tym nadmiernie eksploatowane klimatyzacje i włączane na cały dzień światła. Jak uzmysławia Adam Moszyński, kierownik projektu w APA Group:

Mądre zarządzanie prądem działa na zasadzie używania go tylko tam i tylko w tym momencie, w którym jest potrzebny. Popatrzmy na dwie płaszczyzny. Indywidualną: dla pojedynczej osoby pozostawienie ładowarki w gniazdku nie zwiększy znacząco rachunku, jednak patrząc w skali makro 100 tys. ludzi wygeneruje olbrzymią i niepotrzebną stratę. W sferze biznesowej złe zarządzanie energią przez zakład produkcyjny, może spowodować dodatkowe wycięcie 5 tysięcy hektarów lasu.

Dlatego nowo powstała stacja ładowania Elvi jest sprzężona ze stworzoną przez inżynierów APA Inteligentną Platformą Optymalizacji Energii i Zarządzania, w skrócie iPOE. System analizuje pod względem technicznym wybrany punkt (może to być budynek, fabryka, stacja ładująca), zbiera kompleksowe dane na temat zużycia prądu i gromadzi je w chmurze internetowej. Po stosownej analizie wskazuje słabe punkty w zarządzaniu prądem i optymalizowaniu kosztów. Już po pierwszej analizie, oszczędności na fakturach za prąd mogą sięgnąć nawet 30%.

Technologia na wyciągnięcie ręki

Stacja Elvi w Black House to inicjatywa, podjęta wraz z firmą Immari, producentem urządzeń z obszaru elektromobilności. Inteligentna stacja ładowania pojazdów znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Dzięki prostemu wdrażaniu i modularności, już niedługo system ten mieszkańcy nie tylko regionu śląskiego spotkają w:

  • domkach jednorodzinnych,
  • nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych,
  • parkingach hotelowych,
  • biurowcach i apartamentowcach.

Na ten moment ze stacji będą mogli korzystać, tak jak w przypadku całego showroomu Black House, pracownicy i partnerzy technologiczni APA, inwestorzy oraz zapraszani na pokazy nowoczesnych technologii goście.

Inspirujące spotkanie 7 marca

Z okazji oficjalnego uruchomienia stacji Elvi przygotowano wydarzenie promujące trend EKO w motoryzacji i efektywnym zarządzaniu energią elektryczną. Atrakcje objęły wykłady, spotkanie z przedstawicielami branży motoryzacyjnej, elektrycznej, prezentacje ekologicznych samochodów czołowych producentów, a nawet możliwość przejażdżki Teslą.

Wsparcie lokalnych samorządów

Uroczystość wsparło również Miasto Katowice:

Działania na rzecz rozwoju elektromobilności w Katowicach sięgają 2010 roku, kiedy miasto zostało partnerem międzynarodowego projektu Elektryczne Pojazdy w Miejskiej Europie. Nie mogło nas zabraknąć 7 marca podczas uroczystego uruchomienia stacji Elvi. Doskonale rozumiemy, jak istotny dla całego regionu jest rozwój tych technologii i będziemy wspierać podobne inicjatywy. Mamy plan, aby w 2020 roku, Katowice stały się najbardziej zelektryfikowanym miastem w Polsce podkreśla Adriana Kamińska-Flak, z Wydziału Obsługi Inwestorów UM Katowice.

Podobne informacje