• 8 lutego 2023

Innowacyjne i energooszczędne płyty warstwowe Ruukki® Patina

Innowacyjne i energooszczędne płyty warstwowe Ruukki® Patina

Innowacyjne i energooszczędne płyty warstwowe Ruukki® Patina 1024 683 PLGBC

Materiał partnera

Płyty warstwowe od dziesiątek lat należą do najpopularniejszych materiałów używanych do obudowy budynków przemysłowych, magazynowych, handlowych itp. Aby spełniać wymagania zrównoważonego budownictwa, płyty Ruukki podlegają ciągłym modyfikacjom obejmującym kwestie surowcowe, konstrukcyjne, produkcyjne i oczywiście parametry użytkowe. Efektem tych prac jest między innymi płyta Ruukki® Patina, która łączy w sobie energooszczędne własności z patynowaną powierzchnią uzyskaną dzięki zastosowaniu naturalnej stali Cor-Ten®.

Ten zaawansowany technologicznie produkt odpowiada zarówno na wymagania dotyczące szczelnej, efektywnej energetycznie obudowy, jak i na rosnące wymagania estetyczne inwestorów. Zastosowanie stali Cor-Ten® jako okładziny zewnętrznej płyty zwiększa również zrównoważony charakter produktu w całym cyklu życia. Stanowi ona bowiem jeden z najbardziej ekologicznych wyborów – jest to naturalna stal niepowlekana. Po zakończeniu okresu użytkowania, może być w całości poddana recyklingowi.

Stal ta, do tej pory stosowana w metalowych okładzinach elewacyjnych, po raz pierwszy połączona została z płytą warstwową, tworząc w efekcie unikalny na rynku produkt . Charakterystycznej stali Cor-Ten® użyto do wykonania zewnętrznej okładziny płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej. Możliwe jest zatem projektowanie obudowy obiektów handlowych, przemysłowych czy logistycznych w technologii płyt warstwowych, ale z całkowicie nowym, atrakcyjnym wyglądem, dodającym budynkom naturalnej elegancji.

Szczelna obudowa wykonana z energooszczędnych płyt Ruukki Patina umożliwia zmniejszenie kosztów energii w budynku o około 30%, co z kolei redukuje również emisje CO2 i pozwala uzyskać wyższą punktację w systemach certyfikacji środowiskowej LEED i BREEAM.

Płyty Ruukki Patina cechują się wyjątkową trwałością, a na ich rdzawo-brązowej powierzchni tworzy się z upływem czasu warstwa patyny. Jej nieustanne formowanie oznacza, że powierzchnia płyty sama się naprawia, np. w razie drobnego zarysowania powierzchni.

Użycie naturalnej, niepowlekanej stali, maksymalne ograniczenie potrzeby konserwacji produktu oraz szczelność systemu energooszczędnych płyt warstwowych sprawiają, że nowe płyty Ruukki Patina odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania budowlane.

Więcej informacji o płytach Ruukki Patina: www.ruukki.pl/patina

Skip to content