• 13 marca 2020

Inteligentny moduł sterujący oświetleniem

Inteligentny moduł sterujący oświetleniem

Inteligentny moduł sterujący oświetleniem 480 600 PLGBC

Materiał Partnera

Inspiracje Światłem od marca wdraża opatentowane rozwiązanie oszczędzające energię w budynkach użyteczności publicznej. Instalacja, a dokładniej oprawa oświetleniowa, zarządzana jest przez inteligentny moduł, zawierający specjalne sensory sterujące oświetleniem, analizujące wykorzystanie i zużycie energii elektrycznej.

Dzięki unikatowym cechom inteligentnego modułu polskiej produkcji sterującego oświetleniem w selektywny sposób, niemal na każdym metrze kw. powierzchni, np. biurowej, możemy precyzyjnie dostosować dostarczoną ilość światła z opraw LED do charakteru, miejsca pracy i składu osobowego na danej powierzchni w zależności od ilości światła dziennego.

Wbudowany w oprawę moduł zapewni największą z możliwych wydajność. Oświetlenie będzie włączane tylko wtedy, kiedy jest potrzebne, a moc oprawy będzie w każdej chwili optymalizowana w zależności od trybu pracy i pory dnia. Specjalny algorytm uwzględniający charakter oprawy LED przyciemni ją do minimalnej wartości, kiedy np. w południe światło dzienne będzie w maksymalnym stopniu doświetlać wnętrze.

Stale czuwające mikroczujniki dopasowują charakterystykę poboru energii, a możliwość koordynacji ze specjalną aplikacją pozwoli na bieżąco śledzić niezbędną, zaproponowaną ilość światła w przestrzeniach biurowych, magazynach czy ciągach komunikacyjnych i parkingach podziemnych.
Inteligentny moduł może być montowany we wszystkich oprawach oświetleniowych już funkcjonujących po zaadaptowaniu układu zasilającego i skomunikowaniu ze sobą wszystkich opraw. Wszystko po to, aby dezaktywować prace opraw w miejscach braku ruchu przez nastawiony czas. W dni wolne od pracy moduł może współpracować z systemami zarządzającymi budynkiem oraz systemem alarmowym. Ciekawostką jest, że moduł w sposób ciągły automatycznie będzie dostosowywał natężenie źródeł światła w zależności od pory roku, warunków świetlnych, koloru biurek, ścian, sufitów, rodzaju i koloru podłogi i sprzętów.

System zdecydowanie obniży koszty zużycia energii elektrycznej w ciągu dnia i dostarczy wymaganą ilość luksów potrzebną do konkretnej pracy, a wieczorem lub w nocy ustawi tryb dla ekip sprzątających lub serwisowych.

Badania wskazują, że w ponad 40% przypadków koszty oświetlenia stanowią największą część kosztów stałych utrzymania powierzchni użytkowanej. Przy założeniu rosnących kosztów energii elektrycznej, zoptymalizowane rozwiązanie tego problemu jest jednym z najważniejszych czynników oszczędnej instalacji redukującej energię, emisję CO2 i przedłużającej żywot źródeł światła. Inteligentny moduł pozwoli zaoszczędzić nawet do 70% kosztów energii w porównaniu ze standardowymi oprawami LED.