• 13 lipca 2022

IPOE laureatem dwóch nagród specjalnych

IPOE laureatem dwóch nagród specjalnych

IPOE laureatem dwóch nagród specjalnych 960 720 PLGBC

Materiał partnera

5 lipca 2022 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), wraz z przedstawicielami kapituły konkursu Polski Produkt Przyszłości, wręczyli nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych polskich wyrobów i technologii. Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii została wyróżniona nagrodą specjalną za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz Ministra Rozwoju i Technologii.

Już po raz 24. wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu, w której zasiedli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju , Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz PARP.

Organizatorami konkursu są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prezes PARP, witając gości, pogratulował laureatom i wskazał na to, jak ważną rolę odgrywają innowacje w rozwoju.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości już od 24 lat promuje i wspiera rozwój innowacyjnych produktów i technologii opracowywanych w naszym kraju. W tym roku do konkursu zgłoszono 163 innowacyjne projekty, opracowane przez polskie firmy i naukowców. Jest to bardzo budujące, ponieważ mamy świadomość, że to właśnie innowacje stanowią siłę napędową gospodarki. W historii konkursu przyznaliśmy łącznie 214 nagród i wyróżnień dla polskich firm i instytucji naukowych, które opracowały najbardziej nowatorskie rozwiązania – powiedział Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Innowacje tworzone na bazie wiedzy i działalności badawczo-rozwojowej, oparte na solidnych fundamentach, dają nam podstawę odważnie patrzeć w przyszłość – dodał.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Polskie Radio, Polsat News, wp.pl, Nauka w Polsce oraz wnp.pl.

Stworzyliśmy platformę IPOE, która umożliwia generowanie analiz i wdrożeń wspierających optymalizację zużycia energii w procesach BMS oraz produkcyjnych. System działa w chmurze, dostępny jest z poziomu przeglądarki, można dzięki niemu kontrolować bieżące zużycie z dowolnego miejsca. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że w aspekcie technologicznym to rozwiązanie w niczym nie ustępuje produktom światowych gigantów, a niejednokrotnie może być szybciej zaimplementowane. Dziękuję za to wyróżnienie w imieniu całego zespołu APA. Odbieram je jako aprobatę dla naszych starań w propagowaniu zrównoważonego rozwoju i zmniejszania śladu węglowego w aspekcie globalnym − podkreśla Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii (IPOE) stanowi rozwiązanie wspierające procesy analityczne oraz decyzyjne, mające na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Platforma wizualizuje elementy systemu m.in. energetycznego (monitorowane mogą być wszystkie media podpięte do systemu), takie jak charakterystyki prądowe, zużycie energii elektrycznej czy generacja energii biernej, oraz związane z nimi statystyki ponoszonych kosztów. IPOE stworzona przez inżynierów APA Group, działa w oparciu o znany w zarządzaniu schemat o nazwie cykl Deminga (PDCA): zaplanuj (plan) – wykonaj (do) – sprawdź (check) – popraw (act). Punktem wyjścia jest przygotowanie analizy technicznej wybranej fabryki czy budynku, a następnie podpięcie do systemu elektrycznego inteligentnych urządzeń do pomiaru. Po stosownej analizie generowane są szczegółowe wykresy, na podstawie których można wskazać słabe punkty w zarządzaniu prądem i zoptymalizować koszty. Praktycznie już po pierwszej analizie, oszczędności na fakturach za prąd mogą sięgnąć nawet 40%. IPOE jest rozwiązaniem chmurowym, dostępnym 24 godziny na dobę z poziomu przeglądarki. A to oznacza, że możesz z platformy korzystać z dowolnego miejsca na świecie i sprawdzać w każdej chwili wszystkie swoje faktury za prąd, a nawet bieżące zużycie. Stanowi mocne wsparcie nie tylko dla menedżerów, ale i bezpośrednio dla energetyków poprzez liczne funkcjonalności, takie jak: prezentacja przebiegów poszczególnych parametrów, monitoring obciążenia faz w czasie rzeczywistym, planowanie czynności serwisowych, predykcję wykorzystania mocy zamówionej, alarmy w przypadku przekroczeń zadanych wartości.

Nagrodę odebrał osobiście prezes zarządu APA Group Artur Pollak oraz koordynator Inteligentnej Platformy Optymalizacji Energii Piotr Oczkowski.

Skip to content