• 15 marca 2023

Jak projektowanie może poprawić samopoczucie psychiczne, fizyczne i społeczne w miejscu pracy

Jak projektowanie może poprawić samopoczucie psychiczne, fizyczne i społeczne w miejscu pracy

Jak projektowanie może poprawić samopoczucie psychiczne, fizyczne i społeczne w miejscu pracy 1024 333 PLGBC

Materiał partnera

Tworzenie przestrzeni z myślą o pracownikach może mieć istotny wpływ na ich samopoczucie i wydajność w pracy.

W sytuacji, gdy ludzie wracają do biur w miarę zmniejszania się ograniczeń związanych z pandemią, projektowanie miejsca pracy w taki sposób, aby spełniało nowe oczekiwania i odpowiadało innym sposobom pracy, staje się coraz ważniejsze dla wielu firm. Badanie JLL Regenerative Workplace wykazało, że przestrzenie do relaksu, zdrowa żywność i strefy na świeżym powietrzu znajdują się na szczycie listy oczekiwań pracowników, jednak tylko jedna czwarta, lub mniej, pracowników ma dostęp do tych udogodnień w miejscu pracy. Podejście do projektowania skoncentrowane na człowieku, które całościowo uwzględnia potrzeby pracowników, jest zatem kluczem do stworzenia miejsca pracy, które dodaje ludziom energii i pomaga im ponownie nawiązać kontakt i współpracować z kolegami.

Oto, jak projektowanie holistyczne może zregenerować Twoją przestrzeń:

Nowe sposoby wykorzystania przestrzeni

– Jedną z rzeczy, którą obserwujemy, jest to, że klienci nie zmniejszają powierzchni biurowej, którą wynajmują – mówi Nuno Fernandes, Design Director EMEA w Tétris. – Chcą mieć tak samo duże biuro, ale rezygnują z tradycyjnych biurek i sal konferencyjnych na rzecz regenerującego miejsca pracy, które skupia się na różnych aspektach życia.

Z punktu widzenia projektowania oznacza to zamianę formalnych miejsc pracy na elastyczne, sprzyjające współpracy przestrzenie z meblami i ściankami działowymi, które można przesuwać lub różnie aranżować w zależności od tego, jak dana przestrzeń będzie wykorzystywana.

To zapotrzebowanie na różne przestrzenie zaczęło się jeszcze przed pandemią, a od tego czasu nabrało tempa.

– Już wcześniej odchodziło się od tradycyjnych rozwiązań biurowych, ale pandemia zmusiła ludzi do zmiany podejścia do przestrzeni. Firmy rozumieją, że aby zainteresować swoich pracowników i zachęcić ich do powrotu do biura, muszą zapewnić wielofunkcyjną przestrzeń, w której pracownicy poczują, że wszystkie ich potrzeby są zaspokajane – mówi Fernandes.

Włącz się do gry

Dla wielu osób pandemia doprowadziła do pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego, które utrzymuje się do dziś. Przestrzenie w biurze mogą pomóc w łagodzeniu stresu i niepokoju, jednocześnie przywracając energię. Może to obejmować wyznaczenie miejsca na w pełni funkcjonalne pokoje medytacyjne, kabiny sypialne i strefy bez połączenia internetowego czy telefonicznego, w których pracownicy mogą się „wyłączyć”.

Projektowanie z uwzględnieniem różnorodnych potrzeb ma kluczowe znaczenie dla tworzenia przestrzeni, w których wszyscy pracownicy czują, że mogą pracować w taki sposób, w jaki chcą, potrzebują.

– Kiedy projektowaliśmy nowe biuro JLL w 20 Water Street, przyjęliśmy bardzo integracyjne podejście, ponieważ wiemy, że w ciągu pandemii ludzie znaleźli sposoby pracy, które im odpowiadają, więc musieliśmy zaprojektować zróżnicowane przestrzenie dla różnych ludzi – mówi Tish Scott, starszy projektant w Tétris UK.

Dla Scott i jej zespołu oznaczało to stworzenie jasnych, elastycznych sal konferencyjnych i biur z przepięknym widokiem na wybrzeże, a także indywidualnych kabin do pracy, które są schowane i przyciemnione dla osób z nadwrażliwością na światło.

– Chcieliśmy stworzyć w nich biblioteczne środowisko do pracy indywidualnej lub dla osób, które chcą się wyciszyć, a jednocześnie nie są całkowicie odcięte od wszystkich – mówi Scott.

Zespół uzupełnił te nowe przestrzenie o elementy biofiliczne, ponieważ wykazano, że zieleń poprawia nastrój i jakość powietrza.

Zbliżenie ludzi

Izolacja i samotność były szczególnie dotkliwe w czasie pandemii, dlatego wiele osób chciało wrócić do biura i ponownie nawiązać kontakty. Aby to ułatwić, można otworzyć wspólne przestrzenie, w których ludzie będą mogli powrócić do rozmów przy ekspresie do kawy.

– W siedzibie JLL utrzymaliśmy większość pięter otwartych, bez stałych ścianek działowych, aby zapewnić prywatność, ale również po to, aby ludzie mogli wygodnie doświadczać zgiełku biura – wyjaśnia Scott.

Zainstalowano miękkie w dotyku kurtyny, które pozwalają na elastyczne tworzenie różnych przestrzeni, z wielopoziomowymi siedzeniami w obszarach wielofunkcyjnych, a także kawiarnią i barem, które zachęcają do spotkań towarzyskich przy kawie lub jedzeniu.

– Ważne jest, aby nie projektować każdego pomieszczenia tak, aby spełniało wszystkie funkcje – zauważa Scott. Każda przestrzeń powinna mieć swój odrębny charakter i funkcję.

Zaangażowanie fizyczne

Zapewnienie usług fitness w miejscu pracy może być skutecznym sposobem na pomoc pracownikom w utrzymaniu aktywności fizycznej, co może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Według raportu JLL Regenerative Workplace, jedna trzecia pracowników nie ma dostępu do udogodnień związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem – ale jeśli już je mają, zainteresowanie jest bardzo duże, a 60-70% pracowników korzysta z tych usług co tydzień.

– Biuro nie powinno być postrzegane wyłącznie jako miejsce pracy, ale także jako miejsce, w którym można poćwiczyć lub załatwić inne codzienne sprawy, na przykład pranie chemiczne. Biura, które oferują udogodnienia wykraczające poza miejsce pracy, odnotują największy wzrost liczby osób powracających – mówi Fernandes.

Zachęca on ludzi do przemyślenia sposobu, w jaki podchodzą do projektowania miejsca pracy. Na przykład, jeśli wyposażysz dużą salę konferencyjną w elastyczne meble i ruchome ścianki działowe, możesz przekształcić ją w miejsce do prowadzenia zajęć jogi.

Skip to content