Dźwięki docierające z zewnątrz są najbardziej uciążliwe dla osób przebywających na poddaszu. Deszcz, wiatr, odgłosy wydawane przez ptaki czy przelatujące nad domem samoloty, ale też uliczny gwar na tej powierzchni mogą być słyszalne dużo intensywniej niż w niżej położonych pomieszczeniach domu. Dlatego szczególnie ważne jest, by zadbać w tym miejscu o dobrą akustykę.

Jeszcze do niedawna poddasza były znacznie mniej intensywnie użytkowane niż ma to miejsce obecnie. Dziś często urządza się tam sypialnie albo pokoje dzienne, czyli miejsca, w których się wypoczywa, maksymalne wyciszenie jest więc tam niezbędne. Najlepiej zadbać o nie jeszcze na poziomie projektowania budynku, bo później trudno jest osiągnąć pożądany efekt. Brak powierzchni, które pochłaniają hałas, spowoduje, że dźwięk będzie się odbijał i całkowite jego zaniknięcie zajmie stosunkowo dużo czasu.

Zapewnienie prawidłowej izolacji akustycznej na poddaszu wymaga nieco więcej wysiłku niż w innych częściach domu, bo duży wpływ ma na nią wyciszenie przede wszystkim dachu, ale też ścian, stropów oraz podłóg, przez które mogą przenosić się dźwięki uderzeniowe z wnętrza mieszkania.

Na szczęście w większości przypadków izolacja akustyczna idzie w parze z cieplną. Najlepiej te dwa zadania spełniają materiały lekkie i sprężyste, takie jak wełna szklana. Ma ona tę zaletę, że nie obciąża konstrukcji skośnego dachu na poddaszu i dokładnie wypełnia całą przestrzeń między krokwiami. Wielu fachowców zaleca, by izolacja miała w tym miejscu około 35 centymetrów grubości, dlatego najczęściej układa się ją między krokwiami więźby oraz bezpośrednio pod nimi. Wyciszając dach należy zadbać o zminimalizowanie dźwięków oddziałujących bezpośrednio na ten element budynku, takich jak odgłosy spadających kropli deszczu. Skuteczną izolację dźwiękową daje też połączenie wełny szklanej z dachówką oraz z płytami gipsowo-kartonowymi.

Wełna równie dobrze, co na dachach, sprawdza się także w ścianach. Zastosowanie tego materiału zwiększa izolację o nawet 10 dB jeśli porównać wskaźnik izolacyjności akustycznej R wypełnionej nim przestrzeni międzyściennej do przestrzeni pustej. To znacząca poprawa, bo zmniejszenie hałasu o 10 dB człowiek odbiera jako zredukowanie słyszalności dźwięku aż o połowę.

Układając wełnę, zarówno na dachu, jak i w ścianach, warto unikać błędów, które zniwelują skuteczność materiałów izolacyjnych. Należą do nich między innymi niedokładne łączenie izolacji dachu i ścian zewnętrznych, wciskanie wełny na siłę, niezbyt precyzyjne docinanie wełny, które spowoduje, że będzie ona zbyt luźno ułożona i opadnie pod własnym ciężarem, oraz nieizolowanie okolicy okien połaciowych – wyjaśnia Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Bardzo dużo niechcianych dźwięków może dostać się na poddasze także przez okna, dlatego najlepiej jest wykorzystywać w tym miejscu okna o specjalnych podwyższonych parametrach izolacyjności dźwiękowej. Szczególną rolę pełnią w nich specjalne pakiety szybowe.

Więcej informacji o akustyce można znaleźć na stronie www.komfortciszy.pl, a także na LinkedIn www.linkedin.com/showcase/40672471/.

Podobne informacje