Materiał partnera
Wybór systemu NAZCA to pierwszy i bardzo ważny krok w stronę zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych. Kolejnym jest zaimplementowanie tego rozwiązania. APA wyjaśnia, czym cechuje się wirtualizacja lokalna oraz wirtualizacja chmurowa.
Wirtualizacja w sieci prywatnej
Wymagana jest do tego odpowiednia infrastruktura informatyczna (np. serwery) – zaplanowana i wdrożona w siedzibie klienta.
Komponent NAZCA pracuje na maszynie wirtualnej z systemem operacyjnym Windows, natomiast sama maszyna wirtualna jest uruchomiona na hypervisorze (fizycznym komputerze) wirtualnej maszyny. Może to być serwer lub zespół serwerów, które mają uruchomione oprogramowanie do obsługiwania maszyny wirtualnej. Wirtualna maszyna to natomiast środowisko uruchomieniowe dla NAZCA, z którym klient nie ma do czynienia fizycznie, manualnie. Można to porównać do “niewidocznego” z perspektywy użytkownika systemu operacyjnego.
Zalety wirtualizacji lokalnej to:
- Niezaburzona ciągłość komunikacji między Nazcą a elementami prywatnymi w sieci.
- Łatwość obsługi.
- Niski stopień awaryjności.
- Kontrolowalność.
W takim wariancie to na kliencie spoczywa odpowiedzialność za dostarczenie i utrzymanie infrastruktury oraz zatrudnienie specjalistów, którzy będą czuwać nad prawidłowością jej działania.
Wirtualizacja w chmurze
Druga opcja to implementacja i uruchomienie NAZCA poza instalacją klienta. W takim przypadku funkcjonowanie systemu jest możliwe dzięki dostawcy usług chmurowych.
W tym rozwiązaniu fizyczne oprogramowanie znajduje się po stronie dostawcy usług chmurowych, natomiast klient może z niego swobodnie korzystać. Wirtualna maszyna znajduje się zatem nie w sieci należącej do klienta, ale na zewnątrz, w chmurze.
Zalety wirtualizacji chmurowej to:
- Bezobsługowość.
- Brak odpowiedzialności za działanie infrastruktury.
- Oszczędność zasobów firmy (bez potrzeby utrzymywania serwerów).
Taka metoda sprawdzi się w przypadku specyficznych zastosowań, na przykład jeśli dysponujesz rozproszonymi instalacjami w kilkudziesięciu lub kilkuset obiektach.
Niezależnie od tego, na jaki wariant ostatecznie się zdecydujesz, warto współpracować ze specjalistami APA. Eksperci nie tylko doradzą, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim biznesie, ale też przeprowadzą kompleksowe wdrożenie systemu NAZCA.
