• 19 kwietnia 2021

Kierunki rozwoju branży deweloperskiej

Kierunki rozwoju branży deweloperskiej

Kierunki rozwoju branży deweloperskiej 867 579 PLGBC

Materiał partnera

Rozmowa z Sylwią Buźniak, ekspertem innogy Polska ds. współpracy z branżą deweloperską.

 

Jakie są najważniejsze kierunki rozwoju sektora deweloperskiego?

Pandemia zaskoczyła wszystkich, również branżę nieruchomości, która do tej pory opierała swoją sprzedaż głównie na kontaktach face to face. Dość szybko jednak biznes przestawił się na nowoczesne, cyfrowe rozwiązania. Spotkania online czy wykorzystanie technologii VR do wirtualnej prezentacji mieszkań to rozwiązania, które z pewnością zostaną z nami na dłużej. Podobnie proces podpisywania dokumentów, np. za pomocą profilu zaufanego, może stać się standardem.

Deweloperzy to również kolejna grupa, dla której dbałość o środowisko staje się jednym z kluczowych aspektów biznesowych. Klienci są coraz bardziej wrażliwi na kwestie związane z ekologią, świadomi zagadnień związanych z efektywnością energetyczną, zwłaszcza że koszty energii stale rosną. Dlatego na rynku nieruchomości przyspiesza zainteresowanie projektami, w których zastosowanie znajdują rozwiązania wykorzystujące zieloną energię. Finansowanie ze środków unijnych przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną może dodatkowo wspomóc ten trend.

Inwestycja w grunty to dzisiaj najlepsza lokata, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i klientów biznesowych. Lokata bankowa przestała gwarantować zyski, dlatego najbardziej pożądana stała się ziemia. Część deweloperów zainwestowała w grunty poza miastem. To właśnie tam klienci szukają dziś mieszkań. Oczywiście wciąż są tacy, których interesuje zakup w miastach, ale z takimi gruntami jest coraz większy problem, bo ich po prostu w dużych miastach brakuje. Miasta to potencjał na nieruchomości luksusowe, apartamenty i odrestaurowane kamienice, tzw. lofty. Wymagają one sporych nakładów finansowych, ale przynoszą też deweloperom większe zyski ze sprzedaży.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się przedsiębiorcy tego sektora?

Branża stoi przed koniecznością zwrócenia większej uwagi na ekologię, chociażby ze względu na przepisy prawne związane np. ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Jednak równie dużą rolę odgrywa świadomość deweloperów, którzy odpowiedzialnie chcą się włączać w tworzenie zrównoważonych ekologicznie inwestycji. Z myślą o środowisku, o potrzebach swoich klientów, ale również o byciu konkurencyjnym na rynku mieszkaniowym. Oczywiście wpływ na to, co i jak deweloperzy budują, mają klienci, którzy coraz częściej poszukują innowacyjnych, zielonych i energooszczędnych miejsc do życia. Wierzę, że to jest przyszłość i zmiana mentalna, która zachodzi w sektorze budownictwa.

Dlaczego deweloperzy decydują się na inwestycje proekologiczne?

Rok 2020 był trudny dla biznesu, jednak branża nieruchomości wyszła obronną ręką z kryzysu. Lockdown nie wpłynął na ograniczenie sprzedaży, a przy niektórych inwestycjach nawet ją zwiększył. Aktualnie mamy do czynienia ze zjawiskiem zmiany preferencji nabywców. Duże mieszkania z tarasem lub domki z ogródkiem na obrzeżach miast wśród terenów zielonych cieszą się większym zainteresowaniem. To powoduje, że deweloperzy szukają atrakcyjnych lokalizacji poza dużymi aglomeracjami. Co ważne nabywcy nieruchomości są coraz bardziej świadomi ekologicznie i ekonomicznie, poszukują energooszczędnych rozwiązań. Branża będzie musiała dostosować swoją ofertę, by spełnić te oczekiwania.

Więcej komentarzy ekspertów na temat trendów i najważniejszych wyzwań w zakresie aktywności proekologicznych znajduje się w najnowszym raporcie innogy Polska „Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym”, który dostępny jest TUTAJ.