Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprosiło ekspertów branży budownictwa i nieruchomości do podzielenia się opinią na temat najnowszego raportu: Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Opracowanie powstało w ramach realizowanego projektu #BuildingLife.

Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią Konrada Płochockiego, Wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich PZFD.
Raport to jedyne takie opracowanie, które niezwykle skomplikowany temat całościowego śladu węglowego budynków przedstawia w sposób niewymagający uprzedniej doktoryzacji na politechnice.
Raport całościowo obrazuje ślad węglowy budynków. Dane pokazują wyraźnie, że chociaż użytkowanie budynków jest odpowiedzialne za większość emisji CO2 (nawet do 80% całego śladu), to mądre rozwiązania podczas wznoszenia budynków pozwalają znacząco obniżać zapotrzebowanie na energię, a tym samym redukować emisję CO2 w trakcie życia budynku.
Przed branżą deweloperską taxonomy, czyli rzeczywistość, w której uzyskanie finansowania w rozsądnej cenie, a w nieodległej przyszłości w ogóle uzyskanie finansowania, będzie możliwe tylko na zrównoważone budownictwo. Liczenie śladu węglowego budynków na etapie wznoszenia, funkcjonowania i rozbiórki budynków to coś, co już robi część firm, a pozostałe będą musiały zacząć robić w ciągu najbliższych dwóch lat. To nie pieśń przyszłości, a przepisy, które częściowo, poprzez wymogi dla instytucji finansowych, zaczynają wchodzić w życie już w 2023 roku. Jeśli chcemy pozyskiwać zewnętrzne finansowanie na nasze projekty, musimy szybko nauczyć się liczyć i raportować ślad węglowy. Im szybciej zaczniemy to robić, tym tańsze będzie to w praktyce. Polski Związek Firm Deweloperskich konsekwentnie przygotowuje swoich członków na wymogi związane z wprowadzeniem taksonomii, a niniejszy Raport będzie nieocenionym narzędziem wspierającym nasze firmy w tym wyzwaniu.
Więcej o dekarbonizacji budownictwa: dekarbonizacja.plgbc.org.pl