Materiał partnera
We wrześniu 2021 r., odbyło się spotkanie z laureatami przyznawanej przez CEMEX nagrody za osiągnięcia naukowo-techniczne. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w kwietniu br. Zwycięzcami zostali dr Venkatesh Naidu Nerella i dr Daniel Weger z Niemiec. Obaj naukowcy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie za przełomowe badania w dziedzinie innowacyjnego druku 3D w betonie.
W gronie finalistów znalazło się również dwoje Polaków: dr inż. Ewa Kapeluszna z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dr inż. Kamil Załęgowski z Politechniki Warszawskiej.
W tym roku międzynarodowe jury zdecydowało się wyłonić dwóch zwycięzców z Niemiec: dr Daniel Weger z pracą „Additive manufacturing of concrete structures with Selective Paste Intrusion” oraz dr Venkatesh Naidu Nerella z pracą „Development and characterisation of cement-based materials for extrusion-based 3D-printing”.
Obie zwycięskie prace konkursowe wyznaczają trendy wykorzystania i dalszej ekspansji druku 3D w betonie, koncentrując się na nowych, bardziej wydajnych i przyjaznych środowisku technologiach.
Rüdiger Kuhn, Wiceprezes Pionu Materiały w Europie Centralnej powiedział:
– Jestem bardzo zadowolony z pierwszej międzynarodowej edycji konkursu CEMEX Förderpreis Beton Beton Central Europe 2020, która objęła również Polskę i Czechy.
To nowe międzynarodowe podejście znalazło również odzwierciedlenie w składzie niezależnego jury, które przyznało nagrodę za rok 2020. Do panelu uczestniczących w obradach jury, dołączyli naukowcy z Polski i Czech. Polskie jury było reprezentowane przez profesor Marię Kaszyńską z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego oraz profesora Jana Deję z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
– Stworzyliśmy nagrody Förderpreis Beton i promowaliśmy je jako ważny element naszego ładu korporacyjnego, by wspierać światłe umysły nauki i przemysłu. Dziś, gdy nasz sektor musi stawić czoła wielu wyzwaniom, potrzebujemy jeszcze większego wsparcia ze strony najlepszych naukowców. Jest to potwierdzenie zaangażowania CEMEX w Europie Środkowej – dodał Wiceprezes.
Wyniki konkursu skomentował również Karsten Schubert – Dyrektor ds. Technologii Produktów w CEMEX w Europie Środkowej.
– Cieszymy się, że nasze międzynarodowe jury ekspertów bardzo profesjonalnie ze sobą współpracowało i podjęło jednomyślną decyzję. Obie nagrodzone w ramach CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 prace wyznaczają nowe trendy w zakresie wykorzystywania i rozwoju trójwymiarowego druku betonu. Technologie, o których piszą dr Nerella i dr Weger, różnią się jednocześnie pod względem zastosowania. Z naszego punktu widzenia, obie prace mają potencjał do wprowadzenia zrównoważonych zmian w konstrukcjach betonowych w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.
Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały w CEMEX Polska, dodał:
– Wierzę, że konkurs ten umożliwia również wymianę najlepszych praktyk i wiedzy między środowiskami akademickimi we wszystkich trzech krajach. Przyczyni się to do stworzenia wartości dodanej w sektorze budowlanym w przyszłości.
O nagrodzie Förderpreis Beton
Förderpreis Beton to nagroda przyznawana przez CEMEX od 1984 roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród niemieckich technologów betonu. Stanowi również prestiżowe i ważne wyróżnienie w dziedzinie badań nad materiałami budowlanymi. Przyznając nagrodę CEMEX Förderpreis Beton Central Europe, firma CEMEX wspiera rozwój produkcji, przetwarzania i zastosowań betonu oraz konstrukcji betonowych.
