• 3 listopada 2021

Laureaci nagrody „CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020”

Laureaci nagrody „CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020”

Laureaci nagrody „CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020” 1024 684 PLGBC

Materiał partnera

We wrześniu 2021 r., odbyło się spotkanie z laureatami przyznawanej przez CEMEX nagrody za osiągnięcia naukowo-techniczne. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w kwietniu br. Zwycięzcami zostali dr Venkatesh Naidu Nerella i dr Daniel Weger z Niemiec. Obaj naukowcy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie za przełomowe badania w dziedzinie innowacyjnego druku 3D w betonie.

W gronie finalistów znalazło się również dwoje Polaków: dr inż. Ewa Kapeluszna z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dr inż. Kamil Załęgowski z Politechniki Warszawskiej.

W tym roku międzynarodowe jury zdecydowało się wyłonić dwóch zwycięzców z Niemiec: dr Daniel Weger z pracą „Additive manufacturing of concrete structures with Selective Paste Intrusion” oraz dr Venkatesh Naidu Nerella z pracą „Development and characterisation of cement-based materials for extrusion-based 3D-printing”.

Obie zwycięskie prace konkursowe wyznaczają trendy wykorzystania i dalszej ekspansji druku 3D w betonie, koncentrując się na nowych, bardziej wydajnych i przyjaznych środowisku technologiach.

Rüdiger Kuhn, Wiceprezes Pionu Materiały w Europie Centralnej powiedział:

– Jestem bardzo zadowolony z pierwszej międzynarodowej edycji konkursu CEMEX Förderpreis Beton Beton Central Europe 2020, która objęła również Polskę i Czechy.

To nowe międzynarodowe podejście znalazło również odzwierciedlenie w składzie niezależnego jury, które przyznało nagrodę za rok 2020. Do panelu uczestniczących w obradach jury, dołączyli naukowcy z Polski i Czech. Polskie jury było reprezentowane przez profesor Marię Kaszyńską z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego oraz profesora Jana Deję z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Stworzyliśmy nagrody Förderpreis Beton i promowaliśmy je jako ważny element naszego ładu korporacyjnego, by wspierać światłe umysły nauki i przemysłu. Dziś, gdy nasz sektor musi stawić czoła wielu wyzwaniom, potrzebujemy jeszcze większego wsparcia ze strony najlepszych naukowców. Jest to potwierdzenie zaangażowania CEMEX w Europie Środkowej – dodał Wiceprezes.

Wyniki konkursu skomentował również Karsten Schubert – Dyrektor ds. Technologii Produktów w CEMEX w Europie Środkowej.

– Cieszymy się, że nasze międzynarodowe jury ekspertów bardzo profesjonalnie ze sobą współpracowało i podjęło jednomyślną decyzję. Obie nagrodzone w ramach CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 prace wyznaczają nowe trendy w zakresie wykorzystywania i rozwoju trójwymiarowego druku betonu. Technologie, o których piszą dr Nerella i dr Weger, różnią się jednocześnie pod względem zastosowania. Z naszego punktu widzenia, obie prace mają potencjał do wprowadzenia zrównoważonych zmian w konstrukcjach betonowych w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.

Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały w CEMEX Polska, dodał:

– Wierzę, że konkurs ten umożliwia również wymianę najlepszych praktyk i wiedzy między środowiskami akademickimi we wszystkich trzech krajach. Przyczyni się to do stworzenia wartości dodanej w sektorze budowlanym w przyszłości.

O nagrodzie Förderpreis Beton 

Förderpreis Beton to nagroda przyznawana przez CEMEX od 1984 roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród niemieckich technologów betonu. Stanowi również prestiżowe i ważne wyróżnienie w dziedzinie badań nad materiałami budowlanymi. Przyznając nagrodę CEMEX Förderpreis Beton Central Europe, firma CEMEX wspiera rozwój produkcji, przetwarzania i zastosowań betonu oraz konstrukcji betonowych.

Skip to content