World Green Building Council zwołało koalicję liderów sektora budowlanego, aby wezwać Komisję Europejską do wsparcia pełnej dekarbonizacji środowiska budowlanego poprzez ambitną politykę. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest jednym z sygnatariuszy inicjatywy.
Grupa, która tworzy ponad 4 500 członków reprezentujących sektor budowlany, podpisała dziś list, w którym zwraca się do Komisji Europejskiej o zapewnienie, że przegląd kluczowych aktów prawnych, takich jak dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), będzie wspierał kwestię dekarbonizacji budownictwa.
List otwarty jest częścią projektu World Green Building Council (WorldGBC) – #BuildingLife, który rozpoczął się w grudniu 2020 r. z udziałem 10 europejskich green building councils (GBC).
Projekt, finansowany przez European Climate Foundation, IKEA Foundation i Laudes Foundation, zakłada współpracę z interesariuszami w celu opracowania mapy drogowej dekarbonizacji w całym cyklu życia budynku na poziomie europejskim oraz krajowym.
Szacuje się, że wbudowany ślad węglowy budynków – emitowany podczas budowy, rozbiórki i w całym łańcuchu dostaw – stanowi 10-20% całkowitego śladu węglowego UE pochodzącego z budownictwa. Jak podkreślono w liście, sygnatariusze uważają, że dla polityki europejskiej kluczowe znaczenie ma ograniczanie emisji zarówno wbudowanego jak i operacyjnego śladu węglowego, powstających podczas całego cyklu życia budynków, w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z celami Zielonego Ładu UE.
– Ten list otwarty pokazuje wyraźny konsensus w całym europejskim sektorze budowlanym – polityka UE musi pójść dalej, aby zapewnić pełną dekarbonizację środowiska budowlanego. W miarę zbliżania się COP26, decydenci polityczni muszą pilnie przyjąć podejście do budynków uwzględniające cały cykl życia – podejście takie, które obejmuje nie tylko emisje śladu węglowego operacyjnego, ale również wbudowanego. Inicjatywa #BuildingLife wskazuje drogę do osiągnięcia tego celu poprzez opracowanie map drogowych dla UE i 10 krajów europejskich, co możliwe jest dzięki ścisłej współpracy liderów branży, decydentów i ekspertów. WorldGBC zaprasza liderów, aby przyłączyli się do naszej kampanii i zostali ambasadorami #BuildingLife. mówi – Cristina Gamboa, CEO, World Green Building Council.
Działania proponowane w liście do Komisji Europejskiej to:
- Uznanie pełnego potencjału sektora budowlanego w dążeniu do osiągnięcia Europy neutralnej klimatycznie.
- Zapewnienie, że rewizja kluczowych dokumentów legislacyjnych, w tym dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), uwzględni nie tylko zwiększenie tempa modernizacji budynków, ale wesprze również podejście uwzględniające cały cykl życia budynku (WLC).
- Uznanie potencjału Level(s) – the EU’s framework for sustainable buildings w celu zharmonizowanego wdrożenia polityki dotyczącej całego cyklu życia, cyrkularności budynków czy analizy możliwości adaptacji do zmian klimatu.
- Realizacja strategii UE na rzecz zrównoważonego środowiska budowlanego w celu zapewnienia spójności polityki i odpowiedniej koordynacji transformacji budownictwa w UE.
- Współpraca z siecią interesariuszy #BuildingLife w celu opracowania i realizacji strategii transformacji.
Więcej o projekcie #BuildingLife:
#BuildingLife przyspiesza realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze budowlanym poprzez opracowanie europejskiej odpowiedzi na wizję środowiska budowlanego o zerowym poziomie emisji dwutlenku węgla netto, przedstawioną w raporcie WorldGBC z 2019 roku. Projekt ten stworzy ścieżkę, którą będą mogły podążać inne regiony świata.
WorldGBC i 10 green building councils dokonają tego poprzez:
- Stworzenie mapy drogowej wskazującej, w jaki sposób polityka UE w zakresie budynków może uwzględnić cele dotyczące emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia.
- Wprowadzenie na rynek europejski nowego, dobrowolnego zobowiązania dotyczącego emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia budynków w ramach globalnego projektu WorldGBC Advancing Net Zero (Whole Life Carbon Commitment).
- Powołanie europejskich i krajowych grup liderów, które pomogą w opracowaniu krajowych map drogowych dekarbonizacji, uwzględniających cały cykl życia budynków.
- Wspieranie rozwoju bazy danych produktów budowlanych zawierających informacje w zakresie ich wpływu na środowisko.
- Prowadzenie kampanii informacyjnej, w której uczestniczą decydenci polityczni i liderzy branży, którzy promują podejście do transformacji budownictwa oparte o cały cykl życia.