• 24 sierpnia 2022

Mondrian na suficie – niezwykła kompozycja płyt akustycznych

Mondrian na suficie – niezwykła kompozycja płyt akustycznych

Mondrian na suficie – niezwykła kompozycja płyt akustycznych 1024 683 PLGBC

Materiał partnera

Styl holenderskiego malarza Pieta Mondriana znają wszyscy. Charakterystyczne, symetryczne linie mogą idealnie wpasować się w wystrój praktycznie każdego wnętrza – w tym również biurowego. Prawdziwym majstersztykiem jest jednak połączenie tej sztuki z nowoczesną funkcjonalnością. Właśnie takie rozwiązanie zastosowano w biurze Kinnarps we Wrocławiu, gdzie – nieprzypadkowo – akustyczny sufit przywodzi na myśl mondrianowską doskonałość.

Dwudziestowieczna awangarda bez wątpienia przyniosła nowe sposoby postrzegania wielu rzeczy. W architekturze wnętrz spowodowała konkretny zwrot, który zapoczątkował nowe trendy estetyczne. Jeden z najsłynniejszych przedstawicieli nurtu, Piet Mondrian, stał się zaś swoistą marką. Jego prace są rozpoznawalne, geometryczne kreski i kolory są niczym autograf malarza. I to właśnie ta genialna prostota sprawiła, że architekci niezwykle chętnie wkomponowują styl artysty we współczesne wnętrza.

Mondrian na suficie

To, co dla jednych może być nudną ścianą lub sufitem, dla innych będzie stanowiło płótno gotowe do stworzenia ciekawej kompozycji. Właśnie tak powstała mondrianowska mozaika na suficie w biurze Kinnarps we Wrocławiu, która nie tylko cieszy oko pracowników, ale również zapewnia komfort akustyczny w pomieszczeniu. W biurze zamontowano system akustyczny Ecophon Master Eg, który daje możliwość tworzenia ciekawych układów geometrycznych, a dzięki doskonałym właściwościom pochłaniania dźwięków eliminuje niepożądany hałas w pomieszczeniu.

– Zainspirowało mnie piękno linii, relacje między nimi i możliwości tego produktu, ponieważ Master Eg pozwala na aranżacje w ten sposób – mówi Marcin Cieśla, architekt odpowiadający za design biura Kinnarps. – Biuro musi mieć w sobie energię, która jest w stanie pobudzić kreatywność przebywającego w nim użytkownika. Dlatego do naszych zadań jako architektów wnętrz, należy tworzenie takich przestrzeni do pracy, aby były energetyczne i inspirujące. To jednak nie jedyny aspekt, który bierzemy pod uwagę. Nowoczesne wnętrze musi zapewniać także odpowiednie warunki do pracy – w tym akustyczne. Dobrze jest więc sięgnąć po produkt, który pozwala na oryginalny i wyróżniający się design, jednocześnie spełniający obowiązujące w projektowaniu normy akustyczne. Takim produktem właśnie jest Master Eg, co – jak widać – doskonale sprawdziło się w tej mondrianowskiej koncepcji sufitowej – dodaje.

Nowoczesność i design w akustyce

System sufitowy z czarnymi krawędziami Master Eg, który został zastosowany w biurze Kinnarps, pozwala na ukrycie krawędzi nośnych płyt, tworząc wrażenie zawieszenia ich w powietrzu. W celu stworzenia unikalnego wzoru projektanci mogą posłużyć się różnymi formatami i kolorami płyt.

– Zanim spotkaliśmy się z architektem, w naszych głowach już wcześniej zrodziła się koncepcja Mondriana. Akurat w tym przypadku postawiono na monochromatyczną geometrię kolorystyczną, ale system dostępny jest w aż 22 kolorach Akutex FT, co daje bardzo szerokie możliwości projektowania. Dodatkowo można tu zintegrować oświetlenie Dot oraz Square 600×600 mm dające wrażenie naturalnego światła wtopionego w płaszczyznę sufitu. Możliwości jest naprawdę wiele i wszystkie dają spektakularny efekt – podkreśla Wojciech Jórga, dyrektor sprzedaży i marketingu w Saint-Gobain Ecophon Poland.

System sufitów akustycznych Master Eg to jeden z najnowszych produktów firmy Ecophon. Jego czterocentymetrowa płyta doskonale pochłania dźwięk w szerokim pasmie częstotliwości, dlatego produkt rekomendowany jest do biur na planie otwartym oraz do innych pomieszczeń, gdzie zachodzi potrzeba bardzo dobrego pochłaniania dźwięku.

System Ecophon Master Eg niedawno został nominowany do prestiżowej German Design Awards 2022 w kategorii „Doskonały projekt produktu – budynek i elementy”. Nagroda German Design Council, przyznawana jest wyłącznie przełomowym projektom w międzynarodowym środowisku projektowym.

Skip to content