Materiał Partnera
Temat Net Zero Carbon to globalny projekt World Green Building Council (WorldGBC), zakładający dekarbonizację sektora budowlanego do 2050 roku. Współpraca członków stowarzyszenia pomaga w ujednoliceniu warunków rynkowych i rozwoju technologii – takich jak systemy aluminiowej stolarki, stosowane w budownictwie pasywnym.
Program „Advancing Net Zero”
Projekt został przedstawiony przez WorldGBC w 2016 roku i od tego czasu przystąpiło do niego już 29 green building councils z całego świata, w tym PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Jednym z filarów projektu jest The Net Zero Carbon Buildings Commitment – zobowiązanie firm, miast, państw i regionów, aby do 2030 r. osiągnąć zerową operacyjną emisję CO2 w swoich zasobach budowlanych i dążyć do tego, aby do 2050 r. wszystkie budynki były użytkowane przy zachowaniu zerowego śladu węglowego (czyli sumy emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez dany budynek).
Polski wkład w akcję
ALUPROF – polski producent stolarki aluminiowej i lider tego typu rozwiązań w Europie łączy siły z PLGBC przy różnych inicjatywach związanych z zielonym budownictwem.
Ekologia, wpływ na środowisko i zrównoważony rozwój firmy i całego sektora budowlanego są dla nas szczególnie ważne. Od wielu lat współpracujemy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) przy inicjatywach popularyzujących zielone budownictwo. Jako firma wyznaczająca nowe trendy rynkowe czujemy się odpowiedzialni za przyszłość międzynarodowej architektury. Świadczy o tym nie tylko patronat nad PLGBC Green Building Symposium i innymi proekologicznymi inicjatywami, ale przede wszystkim to, że projektujemy nasze systemy tak, by ułatwiać osiągnięcie celów pasywności lub zeroenergetyczności budynków – mówi Bożena Ryszka, dyrektor ds. marketingu i PR ALUPROF.
Aluminium jest nowoczesnym materiałem, który znakomicie wpisuje się w obecne trendy światowej architektury. W ofercie ALUPROF dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu aluminiowej stolarki energooszczędnej, które spełniają warunki budownictwa pasywnego, zarówno dla komercyjnych jak i mieszkalnych projektów. Warto wymienić tutaj rozwiązanie okienno-drzwiowe MB-104 PASSIVE, dedykowane do budownictwa energooszczędnego i pasywnego, oraz fasadowe MB-SR50N HI+ oraz MB-TT50 – posiadające najwyższą możliwą klasę efektywności A+ dla produktów przeznaczonych do domów pasywnych.
ALUPROF przedstawił niedawno także nową odsłonę albumu trendów AluBOOK – Green Zone. W wydaniu tym eksperci, architekci i naukowcy pochylają się nad ideą zielonego budownictwa, chcąc jednocześnie przybliżyć najbardziej prestiżowe i przełomowe realizacje green building w Polsce.
Budynki zeroenergetyczne, pasywne i energooszczędne
Eksperci z WorldGBC przyznają, że postawienie budynku o zerowym zapotrzebowaniu na energię netto (czyli takiego, który sam generuje 100% swojego zapotrzebowania na energię) jest w wielu przypadkach niewykonalne. Dlatego realizacje, które są pasywne lub energooszczędne i czerpią energię ze źródeł odnawialnych (na miejscu i/lub poza nim), są bardziej odpowiednim celem. Tego typu działania w skali masowej pozwolą faktycznie wpłynąć na kondycję światowego budownictwa, ale przede wszystkim środowisko naturalne. Więcej na temat całej akcji można przeczytać tutaj: https://plgbc.org.pl/projekty/advancing-net-zero/