• 10 listopada 2020

Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?

Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?

Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury? 933 533 PLGBC

Materiał Partnera

Temat Net Zero Carbon to globalny projekt World Green Building Council (WorldGBC), zakładający dekarbonizację sektora budowlanego do 2050 roku. Współpraca członków stowarzyszenia pomaga w ujednoliceniu warunków rynkowych i rozwoju technologii – takich jak systemy aluminiowej stolarki, stosowane w budownictwie pasywnym.

Program „Advancing Net Zero”

Projekt został przedstawiony przez WorldGBC w 2016 roku i od tego czasu przystąpiło do niego już 29 green building councils z całego świata, w tym PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Jednym z filarów projektu jest The Net Zero Carbon Buildings Commitment – zobowiązanie firm, miast, państw i regionów, aby do 2030 r. osiągnąć zerową operacyjną emisję CO2 w swoich zasobach budowlanych i dążyć do tego, aby do 2050 r. wszystkie budynki były użytkowane przy zachowaniu zerowego śladu węglowego (czyli sumy emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez dany budynek).

Polski wkład w akcję

ALUPROF – polski producent stolarki aluminiowej i lider tego typu rozwiązań w Europie łączy siły z PLGBC przy różnych inicjatywach związanych z zielonym budownictwem.

Ekologia, wpływ na środowisko i zrównoważony rozwój firmy i całego sektora budowlanego są dla nas szczególnie ważne. Od wielu lat współpracujemy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) przy inicjatywach popularyzujących zielone budownictwo. Jako firma wyznaczająca nowe trendy rynkowe czujemy się odpowiedzialni za przyszłość międzynarodowej architektury. Świadczy o tym nie tylko patronat nad PLGBC Green Building Symposium i innymi proekologicznymi inicjatywami, ale przede wszystkim to, że projektujemy nasze systemy tak, by ułatwiać osiągnięcie celów pasywności lub zeroenergetyczności budynków – mówi Bożena Ryszka, dyrektor ds. marketingu i PR ALUPROF.

Aluminium jest nowoczesnym materiałem, który znakomicie wpisuje się w obecne trendy światowej architektury. W ofercie ALUPROF dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu aluminiowej stolarki energooszczędnej, które spełniają warunki budownictwa pasywnego, zarówno dla komercyjnych jak i mieszkalnych projektów. Warto wymienić tutaj rozwiązanie okienno-drzwiowe MB-104 PASSIVE, dedykowane do budownictwa energooszczędnego i pasywnego, oraz fasadowe MB-SR50N HI+ oraz MB-TT50 – posiadające najwyższą możliwą klasę efektywności A+ dla produktów przeznaczonych do domów pasywnych.

ALUPROF przedstawił niedawno także nową odsłonę albumu trendów AluBOOK – Green Zone. W wydaniu tym eksperci, architekci i naukowcy pochylają się nad ideą zielonego budownictwa, chcąc jednocześnie przybliżyć najbardziej prestiżowe i przełomowe realizacje green building w Polsce.

Budynki zeroenergetyczne, pasywne i energooszczędne

Eksperci z WorldGBC przyznają, że postawienie budynku o zerowym zapotrzebowaniu na energię netto (czyli takiego, który sam generuje 100% swojego zapotrzebowania na energię) jest w wielu przypadkach niewykonalne. Dlatego realizacje, które są pasywne lub energooszczędne i czerpią energię ze źródeł odnawialnych (na miejscu i/lub poza nim), są bardziej odpowiednim celem. Tego typu działania w skali masowej pozwolą faktycznie wpłynąć na kondycję światowego budownictwa, ale przede wszystkim środowisko naturalne. Więcej na temat całej akcji można przeczytać tutaj: https://plgbc.org.pl/projekty/advancing-net-zero/