Unijne normy dotyczące jakości wody pitnej

Większość mieszkańców Unii Europejskiej ma dobry dostęp do wody pitnej wysokiej jakości. Ponad 98,5% próbek wody pitnej przebadanych w latach 2011–2013 spełniało normy unijne. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia zaufania konsumentów do picia wody z kranu, która jest znacznie tańsza i lepsza dla środowiska niż woda butelkowa. Państwa członkowskie powinny do niej zapewnić dostęp w przestrzeni publicznej. To jeden z elementów strategii na rzecz ograniczenia plastiku, jaki dostaje się do środowiska naturalnego.

Przygotowana Dyrektywa UE w sprawie wody pitnej ustanawia minimalne normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi: do picia, gotowania oraz innych celów domowych, aby chronić nas przed zanieczyszczeniami oraz bakteriami. Nowe przepisy zmniejszają maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń, takich jak ołów, substancje polifluoroalkilowe (PFAS), szkodliwe bakterie oraz substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także ustanawiają nowe paramenty monitorowania mikroplastików.

Bezpłatny dostęp do wody w miejscach publicznych

Woda z kranu jest tania i przyjazna dla środowiska. Według nowych przepisów państwa członkowskie powinny zapewnić powszechny dostęp do czystej wody oraz poprawić dostęp do wody w miastach i miejscach publicznych. Jednym z rozwiązań w realizacji tego zadania jest montaż poidełek, źródełek, dystrybutorów, czy stacji wody pitnej wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe i użyteczne. Woda z tych urządzeń byłaby bezpłatna. Posłowie postulują o stosowanie takich rozwiązań w parkach, na rynkach miast, w urzędach, na lotniskach, czy w galeriach handlowych oraz opowiadają się także za dostępem do wody z kranu za darmo lub za niewielką opłatą w restauracjach, jadłodajniach i przy dostarczaniu usług cateringowych.

Kto jest odpowiedzialny za wdrożenie nowych przepisów?

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, kto finalnie będzie odpowiedzialny za dostosowywanie miast i gmin do nowych przepisów. Czy obowiązek ten będzie spoczywał na firmach wodociągowych, samorządzie czy rządzie? Ale faktem jest, że już teraz warto przemyśleć sprawę i wspólnie wybrać najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Unia zakłada naturalnie okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów, ale nie są to terminy dalekosiężne. Już teraz samorządy oraz zakłady wodociagowe szukają najlepszych rozwiązań, dzięki którym w sposób wygodny i bezpieczny zapewnią dostęp do wody pitnej na terenach swoich miast i gmin.

Najlepsze i sprawdzone rozwiązania

Zdrojownia jest liderem na polskim rynku w dystrybucji zdrojów, stacji i źródełek wody pitnej zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Posiada najszerszy wybór, najciekawsze i sprawdzone rozwiązania – bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne. Oferuje zarówno zdroje nowoczesne, jak i w stylu retro, idealnie wkomponowując się architekturę starych rynków i kamienic. Do urzędów, poczekalni itp. proponuje urządzenia o przepięknej stylistyce, najwyższej jakości wykonania, które nie tylko dostarczają wodę wodociągową, ale także ją chłodzą, gazują, bądź ogrzewają.

Podobne informacje