• 20 grudnia 2022

Nowa odsłona systemu smart home w mieszkaniach Skanska

Nowa odsłona systemu smart home w mieszkaniach Skanska

Nowa odsłona systemu smart home w mieszkaniach Skanska 1024 576 PLGBC

Materiał partnera

Według danych Statista [1], w 2022 roku 1,4 mln Polaków skorzystało z inteligentnych rozwiązań w swoich mieszkaniach. Zapotrzebowanie na coraz bardziej efektywne i energooszczędne zarządzanie domem wciąż rośnie. Dlatego Skanska, która od dawna oferuje swoim klientom automatykę mieszkaniową, poszukuje coraz lepszych technologii. Deweloper wprowadza więc do swojej inwestycji NU! Warszawa Wola udoskonaloną wersję systemu smart home. Nowości umożliwią większą kontrolę nad mieszkaniem, a tym samym większe oszczędności.

Rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że tzw. inteligentny dom, czyli rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, zyskują dodatkowe funkcje. Rozszerzona wersja systemu Appartme – opracowanego przez firmę S-Labs – pojawi się w inwestycji zlokalizowanej w centrum stolicy.

Dwa razy eko – ekologicznie i ekonomicznie

Współpraca Skanska z S-Labs wpisuje się w aktualne potrzeby odpowiedzialnego zarządzania lokalem. System smart home pozwala zmniejszyć emisję CO2 aż o ok. 180 kg rocznie, czyli o taką ilość, jaką w tym samym czasie pochłania ponad 30 drzew.

Według badań przeprowadzonych przez AGH na zlecenie S-Labs, dzięki wykorzystaniu automatyki mieszkaniowej użytkownik może zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Przykładowo, dziennie zużycie energii elektrycznej jest w takim wypadku niższe o 7%, a energii cieplnej – o 23%.

Zrównoważone zarządzanie mieszkaniem

Skanska Residential Development od dawna korzysta z rozwiązań, które pomagają spółce realizować strategię środowiskową. Firma wykorzystuje m.in. technologie minimalizujące codzienny wpływ człowieka na otoczenie. Jednym ze sposobów pozwalających na optymalizację zużycia mediów jest system Appartme, który w rozszerzonej wersji pojawi się w mieszkaniach na osiedlu NU! Warszawa Wola.

Dzięki Appartme użytkownicy mogą zarządzać głównymi parametrami i urządzeniami w mieszkaniu. W podstawowym wariancie można szybko wyłączyć oświetlenie i zasilanie gniazd w całym lokalu. W NU! Warszawa Wola pojawi się udoskonalona wersja z możliwością sterowania ogrzewaniem, co pozwoli mieć realny wpływ i kontrolę nie tylko nad zużyciem energii, ale i ciepła – mówi Łukasz Witek, Project Manager w spółce mieszkaniowej Skanska. – Możliwości rozszerzonego Appartme są jednak większe, ponieważ dodano do niego także funkcję odcinania zaworu wody, co zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem i awariami sprzętów domowych podczas nieobecności właściciela. Smart home pozwala również na integrację innych urządzeń w pomieszczeniach i w budynku, np. sterowanie roletami w oknach czy obsługę systemu domofonowego – dodaje.

System smart a większa świadomość

Appartme pozwala użytkować mieszkanie w jeszcze bardziej odpowiedzialny sposób. Do dyspozycji użytkowników są przyciski szybkiego dostępu wbudowane w ścianę oraz aplikacja na smartfony. Dzięki temu można monitorować zużycie energii w czasie rzeczywistym. Połączenie oprogramowania z systemem liczników umożliwia z kolei kontrolowanie kosztów na bieżąco.

– Do wcześniejszych trzech klawiszy, odpowiadających za sterowanie ogrzewaniem, gniazdkami elektrycznymi i oświetleniem, dodano kolejny, który pozwala zamknąć zawory wody. Dzięki temu w prosty sposób można wyłączyć w lokalu wszystkie wspomniane funkcje, co ma uzasadnienie nie tylko w kontekście ekonomii, ale również bezpieczeństwa własnego i sąsiadów – dodaje Łukasz Witek.

Skanska wykorzysta inteligentną automatykę nie tylko w mieszkaniach, ale także w częściach wspólnych osiedla NU! Warszawa Wola. System domofonowy będzie zintegrowany z aplikacją systemu Appartme. Dzięki technologii NFC (z ang. komunikacja bliskiego zasięgu), drzwi do budynku będzie można otwierać za pomocą smartfona bez konieczności korzystania z kluczy, wpisywania kodu lub używania tokenów.

W mieszkaniach Skanska nowe funkcje zadebiutują jako standardowe wyposażenie lokali wraz z oddaniem do użytku inwestycji NU! Warszawa Wola w trzecim kwartale 2023 roku.

[1] Digital Markets, Smart home, Statista.com, https://www.statista.com/outlook/dmo/smart-home/poland?currency=USD&locale=en (dostęp 14.12.2022 r.)

Skip to content