Z niepozornych butików Atrium Promenada przeobraziło się w eleganckie centrum handlowe zainspirowane ulicami Paryża, Londynu i Nowego Yorku, które przyczynia się do zmiany charakteru warszawskiej Pragi.

Siłą napędową rewitalizacji i rozbudowy Atrium Promenada są nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim chęć dostarczenia doskonałych wrażeń klientom i pracownikom galerii oraz optymalizacja zużycia energii, by eksploatacja budynku miała jak najmniejszy wpływ na środowisko.

Zaprojektowany dla wygody klientów budynek Atrium Promenada zapewnia użytkownikom odpowiednią temperaturę wnętrz, właściwe oświetlenie i znaczny dopływ świeżego powietrza. Zespół Arup dostarcza rozwiązania, dzięki którym utrzymanie komfortu nie wpływa negatywnie na środowisko, i które pozwalają na obniżenie kosztów utrzymania budynku. Inżynierowie i konsultanci Arup wdrożyli w Atrium Promenada serię nowatorskich rozwiązań instalacji HVAC, nominowanych do nagrody Pascal 2019, przyznawanej przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja za innowacyjne koncepcje i wizjonerskie projekty.

Ponieważ liczba ludzi w centrach handlowych zmienia się radykalnie w skali tygodnia, a nawet dnia, w sklepach galerii zespół Arup zaprojektował zmienno-przepływowy system wentylacji VAV (variable air volume) sterowany automatycznie przez czujniki dwutlenku węgla, co zmniejsza zapotrzebowanie energii do napędu wentylatorów, nagrzewnic i chłodnic.

Przez większość roku systemy klimatyzacji w lokalach handlowych generują nadwyżkę ciepła, więc system wentylacji, który stworzyliśmy, wykorzystuje ciepło odpadowe wytwarzane przez klimatyzację do podgrzewania powietrza wentylacyjnego, co znacznie ogranicza zużycie energii i redukuje pobór ciepła z sieci miejskiej.

W pasażach handlowych inżynierowie Arup zapewnili możliwość uzyskania 100% przepływu powietrza w trybie free cooling, który przy niskich temperaturach pozwala na produkcję wody lodowej, stosowanej do chłodzenia urządzeń klimatycznych bez użycia agregatu.

Podobne informacje