• 5 listopada 2021

Nowy raport WorldGBC: Beyond the Business Case

Nowy raport WorldGBC: Beyond the Business Case

Nowy raport WorldGBC: Beyond the Business Case 736 737 PLGBC

World Green Builidng Council przedstawia Beyond the Business Case – raport opisujący dlaczego firmy z branży nieruchomości nie mogą sobie pozwolić na brak inwestycji w zrównoważony rozwój.

World Green Building Council (WorldGBC), globalna organizacja promująca zrównoważone budownictwo, opublikowała podczas konferencji COP26 w Glasgow  nowy raport: Beyond the Business Case.

Raport przedstawia perspektywę przyspieszenia transformacji sektora nieruchomości w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Dlaczego środowisko zbudowane ma znaczenie?

W dzisiejszym świecie, szczególnie po pandemii COVID-19, widać wyraźne bodźce do tworzenia wartości społecznych w środowisku zbudowanym na trzech poziomach działania: od zdrowia i dobrego samopoczucia na poziomie użytkownika budynku, przez korzyści dla społeczności i miejsca pracy na poziomie lokalnym, po międzynarodowe prawa człowieka i uznanie dobrobytu w całym cyklu życia budynku i łańcuchu dostaw materiałów.

Mocne i aktualne uzasadnienie biznesowe ma zasadnicze znaczenie dla napędzania inwestycji w ekologiczne, zrównoważone budynki. Biorąc pod uwagę, że środowisko zbudowane odpowiada za 75% rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych, a same nieruchomości odpowiadają za 37% emisji i 40-50% globalnego wydobycia zasobów, krytyczny wymóg poprawy zrównoważonego rozwoju w tym sektorze jest oczywisty.

Wyjście poza uzasadnienie biznesowe

WorldGBC analizuje w raporcie finansowe uzasadnienie biznesowe w celu zbadania czynników, takich jak Nationally Determined Contributions (NDC), czyli zobowiązania klimatyczne poszczególnych krajów w ramach porozumienia paryskiego, zmiany regulacyjne, takie jak taksonomia Unii Europejskiej, a także rozwój zrównoważonego finansowania i wzrost inwestycji środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG).

Beyond the Business Case przedstawia również korzyści związane z zielonymi aktywami, w tym większy dostęp do inwestycji, reputację firmy, wyższą wartość aktywów i odporność inwestycji, niższe koszty budowy i eksploatacji oraz zwrot z inwestycji dzięki produktywności użytkowników.

Poprzez analizę modelowania scenariusza klimatycznego na rok 2050 w raporcie wykazano m.in., że według przewidywań inwestycje w wellness w nieruchomościach wzrosną do 198 miliardów dolarów w 2022 roku, co zwiększy popyt na zdrowe, zrównoważone przestrzenie. Wnioski są poparte badaniami opartymi na dowodach naukowych i innowacyjnymi studiami przypadków, które wzmacniają zarówno obecne, jak i przyszłe argumenty biznesowe na rzecz zrównoważonego środowiska budowlanego.

Udowadniając, że inwestycje w zielone, zrównoważone nieruchomości są uzasadnione biznesowo, WorldGBC i jego partnerzy będą nadal umożliwiać podejmowanie szeroko zakrojonych działań w całym łańcuchu wartości budownictwa.

Przywództwo i współpraca na całym świecie

Niniejszy raport został opracowany przez globalną sieć WorldGBC przy współpracy i wsparciu grupy zadaniowej, w skład której weszli: Laudes Foundation, WSP, Johnson Controls, Buro Happold, Saint-Gobain, Mott Macdonald, Foster + Partners, Kingspan, SOM, CBRE, Lendlease, Institute for Human Rights and Business oraz członkowie green building councils z całego świata.

– W miarę jak WorldGBC przygotowuje się do dedykowanego dnia Miast, Regionów i Środowiska Zbudowanego na COP26, dostrzegamy potrzebę stworzenia przekonującej propozycji wartości dla wszystkich podmiotów w całym globalnym sektorze nieruchomości, a także rosnące znaczenie wartości społecznej. Ludzie muszą znaleźć się w centrum uwagi, szczególnie w świetle pandemii COVID-19, która nadal stanowi dla nas wyzwanie – mówi Cristina Gamboa, CEO World Green Building Council.

– Same nieruchomości odpowiadają za 37% rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego nasz raport inspiruje do pilnego działania – ale pilnego i optymistycznego. Opowiadamy się za osiągalną transformacją, która wprowadza przyszłe scenariusze klimatyczne do dzisiejszego procesu podejmowania decyzji biznesowych, pokazując jasno, dlaczego żadna firma nie może sobie pozwolić na brak zrównoważonego rozwoju w nieruchomościach.
COP26 jest doskonałą okazją do przedstawienia tego biznesowego argumentu na rzecz zrównoważonego rozwoju i WSP z przyjemnością wspiera WorldGBC w jego opracowaniu. Przeprowadzone przez nas modelowanie scenariuszy przyszłości pokazuje, jaki wpływ na aktywa nieruchomościowe będą miały zmiany klimatyczne i zdrowie oraz dlaczego zrównoważone środowisko zbudowane ma sens finansowy i etyczny. – dodaje David Symons, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w WSP Wielka Brytania.

– Aby zapewnić, że nasza gospodarka przekształca się w tempie, jakiego potrzebujemy, narracja nie może skupiać się na tym, dlaczego ochrona ludzi i planety jest „miłym dodatkiem” – musi być jasne, że każdy mniejszy zakres jest nie do utrzymania. Fundacja Laudes z dumą wspiera ten ważny nowy raport WorldGBC, który ustanawia odważniejszą narrację wokół potrzeby transformacji w środowisku zbudowanym. – podsumowuje James Drinkwater, Head of Built Environment, Laudes Foundation.

Przeczytaj pełny raport tutaj  i dowiedz się więcej na stronie worldgbc.org.