• 17 lutego 2021

Panattoni najbardziej ekologicznym deweloperem przemysłowym w Europie w 2020 r.

Panattoni najbardziej ekologicznym deweloperem przemysłowym w Europie w 2020 r.

Panattoni najbardziej ekologicznym deweloperem przemysłowym w Europie w 2020 r. 615 684 PLGBC

Materiał Partnera

Panattoni, lider rynku ekologicznych nieruchomości przemysłowych w Europie, podsumowuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Tylko w 2020 roku firma uzyskała zielone certyfikaty dla 2,6 mln mkw. zrealizowanej powierzchni, zdobywając m.in. BREEAM na poziomie Outstanding dla najbardziej ekologicznego budynku przemysłowego na świecie. W portfolio Panattoni znalazły się również certyfikaty BREEAM Excellent i Very Good, a także DGNB na poziomie Silver. Deweloper robi kolejny krok m.in. wdrażając energię pochodzącą z odnawialnych źródeł (OZE) czy rozszerzając certyfikację BREEAM na poziomie Excellent.

Very Good year

Panattoni weszło w 2021 rok z ogromnym optymizmem, który napędzają dotychczasowe osiągnięcia firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Tylko w ub. r. deweloper zwiększył liczbę certyfikowanych powierzchni o 2,6 mln mkw. i teraz ma na swoim koncie aż 4,6 mln mkw. powierzchni potwierdzonej zielonymi certyfikatami. Najbardziej widowiskowy jest BREEAM Outstanding dla czeskiego projektu Panattoni Park Cheb South który zdobył rekordową punktację 90,65 proc. i znalazł się również na short-liście BRE w konkursie BREEAM Awards 2021. Ponadto czeski oddział dewelopera z sukcesem ubiegał się o BREEAM Excellent dla Panattoni Park Stříbro, Panattoni Park Cheb i Panattoni Park Brno Airport. Zielona polityka Panattoni realizowana jest na wszystkich rynkach, na których obecna jest firma. Najbardziej spektakularne wyniki pod względem ilości zielonej powierzchni Panattoni osiągnęło w Polsce, uzyskując certyfikację metodą BREEAM dla obiektów o łącznej powierzchni 1,6 mln mkw. z czego aż pół miliona to ocena Very Good; a także w Niemczech. Tu aż 600 000 mkw. otrzymało DGNB na poziomie Gold i cztery projekty mają zielone dachy. W Wielkiej Brytanii Panattoni wprowadza na szeroką skalę fotowoltaikę, korzysta z farm wiatrowych, a także ogranicza wykorzystanie betonu w konstrukcji hal.

Robert Dobrzycki, CEO Panattoni podsumowuje: – Ubiegły rok był dla nas czasem szalonym, pełnym rewolucyjnych zmian. Innowacyjna koncepcja Go Earthwise with Panattoni, nowy standard obiektów, włączając w to nowe elewacje z przeszklonymi częściami biurowymi, ładowarki do samochodów elektrycznych, realne wprowadzenie zieleni na szeroką skalę, nowy design małej architektury, jak strefy relaksu, wiaty rowerowe czy przystanki autobusowe oraz przystąpienie do PLGBC i ostatecznie 2,6 mln mkw. certyfikowanej powierzchni – działo się naprawdę dużo, ale traktujemy to jak ekologiczne paliwo, które napędzi naszą działalność w tym roku – jeszcze intensywniejszą niż w 2020.

Panattoni przyśpiesza kroku i rozszerza działania

Od 2021 r. deweloper stawia na odnawialne źródła energii i zmniejsza wykorzystanie energii pierwotnej. Emilia Dębowska, Sustainability Manager w Panattoni komentuje: – Nawiązaliśmy współpracę z dostawcami energii, która w 100 proc. pochodzi z odnawialnych źródeł. Będzie ona napędzać parki w kilkunastu lokalizacjach – w pierwszej kolejności na Śląsku i Warszawie.

Po pierwszej fali zmian Panattoni zasili w OZE obiekty o łącznej powierzchni ok. 3 mln mkw. Dodatkowo, wprowadzony został nowy standard wentylacji sterowanej czujnikami CO2, który jest odpowiedzią firmy na obowiązujące od początku br. przepisy dotyczące zmniejszonego współczynnika energii pierwotnej. Cały czas rozwijane będą również rozwiązania optymalizujące zużycie wody, jak wprowadzenie systemów retencyjnych do standardu obiektów. Ale na tym nie koniec.

– Zgodnie z zasadą „Zmieniając świat, zacznij od siebie” planujemy certyfikację wybranych obiektów metodą BREEAM na poziomie Excellent – już teraz staramy się o to na Śląsku, w Warszawie i w Polsce Centralnej, a także przyglądamy się innym certyfikacjom ekologicznym – dodaje Emilia Dębowska.

Go Earthwise with Panattoni to spójna, zaplanowana na wiele lat strategia dewelopera w zakresie zrównoważonego rozwoju. W jej ramach każdy realizowany park jest certyfikowany metodą BREEAM przynajmniej na poziomie Very Good, a od tego Panattoni celuje również wyżej. Co za tym idzie kolejne obiekty spełniają jeszcze bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie ochrony środowiska, dbałości o klimat i społeczności lokalne. Zielona polityka firmy pozwala m.in. na oszczędności rzędu 50 proc. w zakresie zużywanej energii oraz zmniejszenia poboru mocy do 60 proc., oszczędności wody pitnej na poziomie 6000 litrów dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 mkw., czy uzyskanie wskaźnika recyklingu na poziomie 90 proc. Motorem napędowym całej koncepcji był nowy standard elewacji hal, którego przygotowanie trwało od jesieni 2019 roku. Firma stworzyła projekt aluminiowo-szklanych fasad w częściach biurowych, co w połączeniu z nową koncepcją zieleni na terenie inwestycji, w tym z łąkami kwietnymi, ulami i domkami dla bezkręgowców, pozwala tworzyć obiekty bardziej przyjazne dla ich użytkowników i dla środowiska.