• 16 lutego 2021

Panattoni – zielone powierzchnie opłacalne dla najemców

Panattoni – zielone powierzchnie opłacalne dla najemców

Panattoni – zielone powierzchnie opłacalne dla najemców 1024 683 PLGBC

Materiał Partnera

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie zarówno pod względem wybudowanej, jak i realizowanej powierzchni, prowadzi również w rankingu zielonego budownictwa w sektorze magazynowym. I nie chodzi tylko o liczby – chociaż te są imponujące – 50 inwestycji tylko w Polsce, powstałych zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, i łącznie 4,6 mln mkw. powierzchni obiektów wybudowanych zgodnie z wymaganiami systemów certyfikacji budynków, i kolejne 2,5 mln w procesie certyfikacji w całej Europie. Na zielonych inwestycjach dewelopera korzysta nie tylko środowisko, ale także najemcy, którzy mogą liczyć na znaczne oszczędności i gwarancję działania w zrównoważonym otoczeniu.  

Wyprzedzając oczekiwania

Panattoni jako jeden z nielicznych deweloperów przemysłowych realizuje zieloną politykę nie tylko na zamówienie klientów, ale również z własnej inicjatywy wdraża ją w swoich parkach, które od zeszłego roku są certyfikowane metodą BREEAM co najmniej na poziomie Very Good.

Deweloper gwarantuje przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju przez cały proces realizacji i użytkowania obiektu. Budynki przechodzą gruntowną ocenę już na etapie projektowym, w którym prognozuje się koszt cyklu życia na etapie elementów i komponentów, co prowadzi do ulepszenia projektu, specyfikacji, konserwacji i eksploatacji przez cały okres korzystania z inwestycji. Kluczowa dla zrównoważonego projektu jest także jego lokalizacja – dobrze skomunikowana z węzłami i komunikacją miejską. Wreszcie przyjazna środowisku realizacja musi zostać wykonana przez podwykonawców, którzy posiadają system ISO 14001 oraz produkty budowlane z dobrowolną Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD), czy certyfikację łańcucha pochodzenia produktu zgodną z wymaganiami PEFC i FSC dla produktów zawierających surowce leśne.

Zrównoważone projekty z konkretnymi korzyściami dla najemców 

Projekty od początku do końca zrealizowane w duchu zrównoważonego rozwoju to szereg korzyści dla najemców – od gwarancji certyfikacji środowiskowej, przez wellbeing użytkowników inwestycji i lokalnych społeczności, ekologię, aż po znaczne oszczędności.

Energia

Zielona polityka Go Earthwise with Panattoni prowadzi do oszczędności na poziomie 50 proc. w zakresie zużywanej energii oraz do zmniejszenia poboru mocy do 60 proc. Na ograniczenie wydatków składa się szereg działań dewelopera. Obiekty już na wczesnym etapie poddawane są modelowaniu energetycznemu zgodnemu ze standardami BRE. Dodatkowo w parkach Panattoni stosowane są systemy zarządzania budynkiem – od prostych rozwiązań po zaawansowaną automatykę budynkową BMS – kompleksowe systemy olicznikowania oraz monitoring energii, a rekuperacja w centrach wentylacyjnych wynosi nawet 80 proc ciepła. Ponadto od 1 stycznia w standardzie obiektów Panattoni znajdują się czujniki kontrolujące stężenie CO2, które ograniczają pobór energii oraz koszty związane z ogrzewaniem czy schładzaniem pomieszczeń. Ponadto Panattoni zasili obiekty o łącznej powierzchni 3 mln mkw. energią z odnawialnych źródeł od certyfikowanych dostawców.

Woda

Oszczędność energii idzie w parze z oszczędnością wody, której zużycie zostaje ograniczone nawet o 6000 litrów dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 mkw., dzięki wyposażeniu inwestycji Panattoni w komponenty pobierające wodę z dobrym współczynnikiem oszczędności. Deweloper przeciwdziała wyciekom poprzez systemy zarządzania i monitorowania oraz stosowanie elektrozaworów i jednocześnie minimalizuje zużycie wody przez odpowiednie zagospodarowanie deszczówki na szeroką skalę – od instalacji sanitarnych w niektórych obiektach po nawadnianie terenów zielonych.

Ślad węglowy

Kolejną wartością dla przedsiębiorstw jest znaczne ograniczenie emisji CO2 – nawet 230 ton rocznie dla obiektu o powierzchni ok. 10 000 mkw. Taką wartość Panattoni osiąga dzięki odpowiedniemu projektowaniu budynków, stosowaniu białej membrany dachowej ograniczającej nagrzewanie dachu o 50 proc., a także dzięki polityce energooszczędności i oszczędności wody oraz rozwiązaniom transportowym.

Gwarancja funkcjonowania w zgodzie z otoczeniem

W ramach obiektów Panattoni realizowana jest także etyka gruntów wykorzystująca istniejące zasoby, pozostawianie terenów ekologicznie czynnych, tworzenie proekologicznych łąk z domkami dla bezkręgowców czy realizacja nasadzeń zastępczych zwiększonych trzykrotnie w stosunku do norm, a także wybór gatunków rodzimych.

Dodatkowe informacje:

Skip to content