• 21 listopada 2023

Pierwszy na świecie budynek ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych

Pierwszy na świecie budynek ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych

Pierwszy na świecie budynek ze stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych 800 599 PLGBC

Materiał partnera

Dzięki współpracy z SSAB, firma Peab wybudowała w Lund pierwszy budynek zawierający elementy wykonane ze stali wolnej od paliw kopalnych. Konstrukcje ścian i dachu zostały zaprojektowane przez Ruukki Construction ze stali dostarczonej przez SSAB. Budynek został wybudowany na zlecenie agencji deweloperskiej Wihlborgs i będzie dostępny do użytku wiosną 2024.

Peab jest obecnie jedyną firmą budowlaną, która zastosowała w projekcie stal bez paliw kopalnych, tzw. stal fossil-free. Budynek (Tomaten 1) w Hasslanda w Lund to obiekt przemysłowy o powierzchni 6000 mkw. Do produkcji płyt warstwowych stosowanych jako elementy obudowy ściennej Ruukki Construction w Finlandii wykorzystało stal SSAB. Klientem i deweloperem jest właściciel nieruchomości, firma Wihlborgs, natomiast najemcą będzie producent kontraktowy Inpac. Budynek ten to kamień milowy na rzecz zielonej transformacji i przykład, że we współpracy z klientami firmy mogą zrewolucjonizować budownictwo przyszłości.

Budownictwo i inżynieria lądowa dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r., co wymaga zastosowania nowych materiałów i produktów o niskim wpływie na klimat w wielu obszarach. Stal SSAB wyprodukowana w technologii HYBRIT pojawi się na rynku w 2026 r., umożliwiając firmom z branży budowlanej radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla w segmencie stali. Technologia HYBRIT oznacza, że rudy żelaza są bezpośrednio redukowane przy użyciu wodoru i energii elektrycznej niezawierającej paliw kopalnych, w przeciwieństwie do węgla i koksu, które są wykorzystywane w procesie wielkopiecowym. Produktem ubocznym jest wówczas woda, a nie dwutlenek węgla.

Zarówno Peab, dzięki partnerstwu z SSAB, jak i Ruukki Construction, jako spółka zależna SSAB, zabezpieczyły swój dostęp do stali bez paliw kopalnych i zamierzają wykorzystywać ją w przyszłych projektach od 2026 roku. Nowa stal przyczyni się do długoterminowego, zrównoważonego wzrostu w branży i będzie ważnym elementem transformacji klimatycznej dla całej Szwecji.

Łącznie sektory budownictwa i nieruchomości odpowiadają obecnie za około jedną piątą krajowej emisji dwutlenku węgla w Szwecji. W nowym budownictwie zdecydowana większość wpływu na klimat przypada na produkcję materiałów i produktów. Stworzenie pierwszego na świecie budynku ze stali bez paliw kopalnych jest zatem kamieniem milowym dla całej branży.

– Ten projekt jest doskonałym przykładem na to, jak w przyszłości możemy zrewolucjonizować budownictwo wspólnie z naszymi klientami. Jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do rozwoju branży budowlanej dzięki naszym produktom, które są nie tylko wykonane ze stali bez paliw kopalnych, ale także opracowane z myślą o zrównoważonym rozwoju i wpływie na cały cykl życia produktu – mówi Sami Eronen, prezes firmy Ruukki Construction.

 

Opracowanie: Ruukki Polska Sp. z o.o.

Skip to content