• 19 lutego 2021

PLGBC Patronem Merytorycznym konkursu POiD Building Awards 2021

PLGBC Patronem Merytorycznym konkursu POiD Building Awards 2021

PLGBC Patronem Merytorycznym konkursu POiD Building Awards 2021 1024 1024 PLGBC

Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 – pierwszy w branży konkurs, prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC objęło Patronat Merytoryczny nad wydarzeniem.

Od czasu swego powstania Związek POiD konsekwentnie wprowadza nowe przedsięwzięcia mające na celu promocję stolarki oraz dobrych praktyk jej montażu, takie jak Dobry Montaż, Wymień Stolarkę z Dobrym Montażem oraz Kongres Stolarki Polskiej. W roku 2021 wzbogacą się one o nową inicjatywę, konkurs POiD Building Awards, którego celem jest wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów stolarki w obiektach architektonicznych.

– Jako organizacja zrzeszająca szeroko rozumianą branżę, chcemy przypomnieć i podkreślić rolę produktów stolarki otworowej w rozwoju architektury i budownictwa z punktu widzenia technologii, funkcjonalności, a także aspektów decydujących o walorach estetycznych obiektów. Najlepsze zastosowanie produktów w poszczególnych kategoriach ma wyłonić branżowy konkurs POiD Building Awards, w którym prezentowane będą nowoczesne rozwiązania stolarki otworowej w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD i komisarz konkursu.

Podstawowym założeniem konkursu POiD Building Awards 2021 jest pokazanie praktycznego zastosowania okien, drzwi, bram, fasad oraz produktów automatyki budynkowej i smart home. Prezentacja ciekawych realizacji, w których wyroby te odgrywają ważną rolę, staje się wskazówką i inspiracją dla działających i przyszłych architektów czy inwestorów. Do udziału w konkursie zaproszeni są zarówno producenci jak też dostawcy komponentów stolarki otworowej, zastosowanej w wykończonych obiektach architektonicznych. Można zgłaszać produkty z kategorii: okna, drzwi i bramy, fasady oraz automatyka i smart home wykorzystane w trzech typach obiektów: w budynku indywidualnym, w budynku wielomieszkaniowym i w budynku użyteczności publicznej.

O Grand Prix konkursu POiD Building Awards 2021 mogą zawalczyć zarówno firmy o dużej skali działania, jak też średnie i małe przedsiębiorstwa. Ważne, aby mogły poszczycić się jakością swoich produktów, które prezentowane będą w miejscach ich przeznaczenia, czyli inspirujących obiektach architektonicznych.

Wszyscy mają równe szanse. Zgłoszenia biorące udział w konkursie Poid Builing Awards 2021 są oceniane za formę i funkcję produktu, zgodność wyrazu architektonicznego obiektu z jego przeznaczeniem, innowacyjność, której wyrazem jest technologia oraz sposób montażu, ale także za oddziaływanie na środowisko i wpływ zastosowanego wyrobu stolarki na energooszczędność budynku. Potwierdzeniem i gwarancją transparentności konkursu jest niezależne jury, któremu przewodniczy prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz. Wspierają ją: dr inż. arch. Monika Arczyńska, prof. dr hab. inż. Tomasz Błaszczyński, dr inż. Szymon Firląg oraz mgr inż. arch. Karol Fiedor.

Patronat Honorowy objęło Ministerstwo Rozwoju Technologii i Pracy.

Merytorycznie inicjatywę wspierają: Instytut Techniki Budowlanej, SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich, IARP Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

– Pokazanie kompleksowego kontekstu produktów w zgłaszanych do konkursu realizacjach, wymaga profesjonalnej i obiektywnej oceny, którą zapewnić mogą tylko eksperci o szerokim spektrum wiedzy
i doświadczenia. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy osoby i organizacje, które poprzez swoją działalność i osiągnięcia mają realny wpływ na rozwój polskiego budownictwa, architektury i designu. Pragniemy, aby autorytet naszych Patronów budował transparentność, ale również rangę tej nowatorskiej, ale też potrzebnej w naszych czasach inicjatywy – dodaje Paweł Wróblewski.

Stolarka otworowa stanowi nieodzowny element architektury. Od zawsze z jednej strony spełnia swoją konstrukcyjną funkcję, z drugiej wielokrotnie była wyznacznikiem poszczególnych epok i stylów w architekturze. Dzisiaj potencjał innowacyjnej stolarki otworowej pozwala na realizację nawet najbardziej śmiałych projektów architektonicznych. Te najlepsze wyłoni konkurs POiD Building Awards, którego otwarcie już w lutym 2021.

Mecenasi konkursu: Aluprof, FAKRO, Glasssolutions, Ponzio, Reynaers Aluminium

Partnerzy kategorii: Aluplast, Porta, Somfy Polska, WIŚNIOWSKI

Patroni Medialni: Architektura&Biznes, Architektura.info, Ładny Dom, Ładnydom.pl, Bryła, Budujemydom.pl, DOM SZYTY NA MIARĘ, RBT, Architektura Murator, Muratorplus Monter Stolarki, Obud.pl, Okna.21, Oknonet.pl, Sztuka Architektury, Świat Szkła, Świat Aluminium.

Dowiedz się więcej o konkursie: buildingawards.poid.eu
Kontakt: buildingawards@poid.eu