III edycja Szczytu Klimatycznego TOGETAIR odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66, Warszawa). Trzydniowe wydarzenie realizowane w formule hybrydowej, transmitowane ze studia tv, oglądać będzie można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach mediów partnerskich.
Podczas Szczytu omawiane będą konsekwencje zmian klimatycznych, sprawiedliwej transformacji oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem.
Celem Szczytu Klimatycznego TOGETAIR jest zainicjowanie wspólnych działań wszystkich sektorów kraju – rządu, samorządów, nauki, biznesu, NGO i mediów – na rzecz ochrony środowiska oraz stworzenia ambitnej, racjonalnej ekonomicznie polskiej polityki klimatycznej.
Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Ambitne cele ekologiczne, zmiana modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli oraz głęboka transformacja gospodarcza – zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne – powinna przyśpieszyć natychmiast. Procesy te muszą jednak uwzględniać sytuację społeczno-gospodarczą poszczególnych krajów UE. Jest to szczególnie ważne w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie niezbędne zmiany często wymagają więcej czasu i inwestycji.
– Obecna sytuacja zmusza nas do nowej, pogłębionej refleksji nad bezpieczeństwem energetycznym. Jest to trudny i wielowymiarowy temat, o którym musimy rozmawiać i znaleźć najlepsze rozwiązania. Bezpieczeństwo energetyczne ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju i Europy, która potrzebuje konkurencyjnej gospodarki i społecznego rozwoju – komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Dziś głównym pytaniem, jakie stoi przed nami, jest jak miks energetyczny, czyli udział poszczególnych źródeł energii w jej wytwarzaniu, będzie wyglądał w perspektywie średnio- i długoterminowej.
W planach jest, aby jak najwięcej energii było produkowane ze źródeł odnawialnych i rozporoszonych, neutralnych klimatycznie, ale w najbliższych latach nie obędzie się też bez podstawowych, konwencjonalnych źródeł energii, które stabilizują system.
Organizatorzy polskiego Szczytu Klimatycznego zaprosili do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządów (w randze marszałków), przedstawicieli spółek skarbu państwa, ale też koncernów międzynarodowych, jak i mniejszych firm. Szereg instytucji merytorycznych w randze uczelni wyższych i instytucji badawczych, a także organizacje pozarządowe oraz media, które będą prowadzić tematyczne debaty.
PLGBC objęło patronat nad wydarzeniem, a w gronie prelegentów reprezentować nas będzie Agnieszka Strzemińska, Prezydentka PLGBC.
#razemdlaklimatu
Więcej informacji: https://togetair.eu
