• 20 kwietnia 2023

PLGBC przedstawia premierę: Zrównoważone certyfikowane budynki – Raport 2023

PLGBC przedstawia premierę: Zrównoważone certyfikowane budynki – Raport 2023

PLGBC przedstawia premierę: Zrównoważone certyfikowane budynki – Raport 2023 1024 640 PLGBC

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawia raport Zrównoważone certyfikowane budynki 2023. Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Premiera publikacji odbyła się 20 kwietnia br. w ramach wydarzenia PLGBC Tydzień Ziemi z zielonym budownictwem. Raport przygotowano w wersji polskiej oraz angielskiej, jest dostępny bezpłatnie.

Wybuch wojny w Ukrainie stał się najważniejszym wydarzeniem, które wpłynęło na polską gospodarkę, a co za tym idzie – sektor budownictwa. Branża budowlana odczuła skutki wojny głównie w obszarze dotyczącym dostępności i cen materiałów budowlanych. Szacuje się, że w wyniku wojny koszty pozyskania materiałów wzrosły o ponad 25%, co ma bezpośrednie przełożenie na ceny materiałów budowlanych w Polsce. W wyniku przerwania łańcuchów dostaw oraz ograniczenia dostępności surowców, których ważnym źródłem były kraje objęte bezpośrednio wojną lub sankcjami gospodarczymi, ograniczone zostały możliwości zdobycia potrzebnych materiałów w celu realizacji projektów budowlanych. Jednakże pomimo nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych, nowe certyfikacje na polskim rynku rozwijają się w stabilnym, stałym tempie.

Raport opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów, certyfikowanych w systemach obecnych w Polsce: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Obejmuje dane rynkowe z okresu marzec 2022 r. – marzec 2023 r. Raport sporządzony jest na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych, prowadzonej przez PLGBC (https://baza.plgbc.org.pl/).

W analizowanym okresie zaobserwowano kontynuację dynamicznej certyfikacji powierzchni magazynowych. O ile rok wcześniej zwiększyła się o 4 mln m2, to obecnie zanotowała przyrost o prawie 6 mln m2. Tym samym branża ta pod względem przyrostu zdeklasowała budynki biurowe, dotychczasowego lidera powierzchni certyfikowanej.

Certyfikacja ZIELONY DOM dla budynków mieszkalnych, opracowana przez PLGBC, zadebiutowała w dwóch precertyfikowanych projektach. Wyróżnia ona inwestycje o wysokiej jakości ekologicznej i efektywności energetycznej oraz związanej z tym redukcji kosztów użytkowania.

Obserwuje się także stały wzrost liczby budynków certyfikowanych w więcej niż jednym systemie certyfikacji wielokryterialnej. Najczęściej jest to mariaż BREEAM lub LEED z WELL, jednak zdarzają się również inne połączenia.

– Certyfikacja wielokryterialna, choć obejmuje jedynie część całego zasobu budowlanego w Polsce, jest doskonałym barometrem rozwoju zrównoważonego budownictwa. I dobrą informacją jest to, że sukcesywnie, rok po roku przybywa certyfikowanej powierzchni, która obejmuje coraz bardziej różnorodne typy budynków. Szczególnie spektakularny jest wzrost certyfikowanej powierzchni magazynowej. Warto zwrócić także uwagę na rosnące zainteresowanie certyfikacją budynków mieszkalnych, co szczególnie cieszy w kontekście naszej autorskiej certyfikacji ZIELONY DOM. W tegorocznej analizie po raz pierwszy możemy pochwalić się precertyfikowanymi inwestycjami  obejmującymi aż 27 budynków – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Ósmą edycję raportu przygotował zespół autorów: Dawid Franke i Alicja Kuczera z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Publikacja zawiera szczegółowe analizy, wykresy i zestawienia, jest dostępna bezpłatnie:

Skip to content