• 19 lipca 2021

PLGBC zaprasza do wirtualnego przewodnika Less Waste Office

PLGBC zaprasza do wirtualnego przewodnika Less Waste Office

PLGBC zaprasza do wirtualnego przewodnika Less Waste Office 1024 427 PLGBC

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza na premierę wirtualnego przewodnika Less Waste Office. To pierwsze tego typu opracowanie PLGBC, które definiuje i prezentuje poszczególne aspekty biura zaprojektowanego w duchu idei less waste. Materiał jest efektem pracy grupy roboczej, złożonej z ekspertów reprezentujących firmy członkowskie PLGBC. Premiera odbyła się 13 lipca br., a towarzyszył jej webinar, pierwszy z cyklu spotkań z autorami przewodnika.

W marcu 2020 r. Komisja Europejska, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, opublikowała plan dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Zawiera on zobowiązanie do opublikowania do 2021 r. nowej, kompleksowej strategii na rzecz zrównoważonego środowiska budowlanego, która będzie promować zasadę cyrkularności w całym cyklu życia budynków.

W tym właśnie kontekście, z inicjatywy firm członkowskich HB Reavis i Workplace Solutions, PLGBC uruchomiło trzecią edycję grupy roboczej Zdrowe Zielone Biura, która skoncentrowała się na tematyce less waste. Efektem pracy grupy jest wirtualny przewodnik dostępny pod adresem https://lesswaste.plgbc.org.pl/.

Koncepcja less waste oznacza kompleksowe podejście do projektowania, uwzględniające cały cykl życia stosowanych w projekcie produktów i rozwiązań, w celu ograniczenia wpływu aranżacji na środowisko i zmniejszenia ilości odpadów powstających wskutek eksploatacji i demontażu.

Biuro zaprojektowane w oparciu o koncepcję less waste to dostosowana do precyzyjnie zdefiniowanych celów użytkownika funkcjonalna, dostępna i nowoczesna przestrzeń, zaprojektowana specjalnie z myślą o niskich kosztach utrzymania i minimalnych kosztach operacyjnych, trwałości i elastyczności rozwiązań oraz przyszłym wykorzystaniu jej elementów bez ich marnowania.

Wirtualny przewodnik przedstawia w oddzielnych sekcjach: korzyści – czyli argumenty dla zaprojektowania biura w oparciu o zasadę minimalizacji użycia zasobów i dbania o środowisko naturalne; wytyczne projektowe – dla projektantów, zarządców budynków, firm planujących całkowicie nową aranżację biura lub zmianę obecnej; zastosowanie materiałów i produktów – z ujęciem certyfikacji, konserwacji, odzysku, niestałych elementów; proces wdrażania projektu ze wskazówkami i schematem postępowania.

– Na stronie Less Waste Office zawarliśmy kluczowe, ale zapewne nie jedyne kwestie związane z tworzeniem aranżacji neutralnej środowiskowo i ograniczającej odpady. Traktujemy ją jako bazę, którą chcielibyśmy stale rozwijać. Jesteśmy otwarci na obserwacje i doświadczenia innych, mogące uzupełnić wytyczne i sprawić, że projektowanie biur rzeczywiście mniej obciążających środowisko będzie łatwiejsze. Zapraszamy do kontaktu z nami. Razem możemy zmienić znacznie więcej – mówi Alicja Kuczera, koordynatorka grupy roboczej, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.

Autorami wirtualnego przewodnika Less Waste Office są:

Beata Dziedzic (4Nature System) – liderka sekcji KORZYŚCI, Magda Szubert (Ecophon) – liderka sekcji WYTYCZNE PROJEKTOWE, Marta Siczek (Interface) – liderka sekcji MATERIAŁY i PRODUKTY, Zofia Kijak (HB Reavis) – liderka sekcji WDRAŻANIE PROJEKTU, Anna Baczkowska (Knauf Ceiling Solutions), Paweł Bracichowicz (Vastint), Marta Broniewicz (Tikkurila), Ryszard Frycowski (Tikkurila), Katarzyna Giglok (Calla), Balbina Gryczyńska (Calla), Piotr Hołubowicz (Seedia), Marcin Krowicki (Shop Tuning-Ecouse), Ewa Łydkowska (Vastint), Arkadiusz Pawlikowski (Seedia), Katarzyna Radomińska (Tikkurila), Adam Targowski (Skanska Commercial Development), Renata Zakrzewska, (Vastint), Dominika Zielińska (Workplace), Alicja Kuczera (PLGBC) i Magdalena Wojtas (PLGBC).

– Staraliśmy się, by wytyczne projektowe były użytecznym narzędziem, które da konkretne wskazówki inwestorom i projektantom jak stworzyć aranżację biurową, która będzie mniej obciążać środowisko. To nie jest łatwy proces, bo intuicyjne wybory czasami mogą zawodzić, stąd tak istotna wiedza na co zwracać uwagę i na jakich wskaźnikach środowiskowych się opierać. Jednym z bardziej istotnych elementów jest uniwersalność aranżacji i dopasowanie jej do prawdziwych potrzeb ludzi, bo zadowoleni użytkownicy zostaną w danym miejscu na dłużej. Te potrzeby powinny być jednak realizowane przy pomocy świadomie wybranych, trwałych rozwiązań o faktycznie, mniejszym wpływie na środowisko – dodaje Magda Szubert z Ecophon Saint-Gobain.

– Idea less waste jest mi od kilku lat bliska zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Często jednak wymaga podejścia bardziej kompleksowego, obejmując kilka dziedzin jednocześnie. Przewodnik zawiera skondensowaną wiedzę z zakresu przeprowadzenia procesu projektowania i realizacji biura zgodnie z ideą less waste od momentu przekonania inwestora i zespołu, po wybór rozwiązań i produktów, proces projektowy aż po wdrożenie. Takiego podręcznika dobrych praktyk bardzo brakowało. – podsumowuje Beata Dziedzic, 4Nature System.

Premiera przewodnika odbyła się 13 lipca br. Wprowadzeniem do niego był pierwszy z cyklu  webinar z udziałem ekspertów i autorów publikacji. Zachęcamy do obejrzenia nagrania z tego spotkania: https://youtu.be/bO9OOKN4N-A

Zapraszamy do Wirtualnego Przewodnika po Less Waste Office: https://lesswaste.plgbc.org.pl/

Wkrótce odbędą się kolejne webinary z cyklu dotyczące przewodnika po Less Waste Office, więcej informacji będzie można znaleźć w kalendarium PLGBC.

Skip to content