• 17 listopada 2021

Polskie projekty w globalnym konkursie CEMEX Building Award

Polskie projekty w globalnym konkursie CEMEX Building Award

Polskie projekty w globalnym konkursie CEMEX Building Award 1024 683 PLGBC

Materiał partnera

11 listopada poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu CEMEX Building Award. W finale jubileuszowej 30. edycji wydarzenia, znalazło się pięć obiektów z Polski.

CEMEX Building Award to prestiżowe wyróżnienie w świecie architektury i budownictwa. W każdej edycji Jury wyłania najlepsze projekty, nagradzając osobno inwestycje zrealizowane w Meksyku oraz innych krajach. Tegorocznych zwycięzców poznaliśmy podczas gali online, która odbyła się 11 listopada w Meksyku.

W tym roku do finału konkursu zakwalifikowały się 52 projekty z takich krajów jak Czechy, Kolumbia, Kostaryka, Chorwacja, Gwatemala, Salwador, Francja, Izrael, Meksyk, Polska, Niemcy, Czarnogóra, Panama, Nikaragua i Hiszpania. W międzynarodowej odsłonie konkursu spośród projektów z Polski o zwycięstwo walczył m.in. Suntago Wodny Świat (kategoria: Budynki użyteczności publicznej), największy zadaszony park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej, zlokalizowany między Warszawą a Łodzią w miejscowości Wręcza pod Mszczonowem. Obiekt mieści do 15 000 osób i zajmuje powierzchnię 20 ha. Kolejny ważny dla regionu projekt to trasa S17 – szlak komunikacyjny łączący Warszawę z Lublinem, której rozbudowa od lat wymagana była ze względu na wysokie obciążenie ruchem krajowym i lokalnym (kategoria: Infrastruktura). W kategorii Zrównoważone budownictwo zgłoszony został biurowy budynek LPP Fashion Lab firmy odzieżowej LPP, którego industrialny charakter wpisuje się w architekturę przemysłowej dzielnicy Gdańska. Deepspot to kolejny polski finalista Konkursu CEMEX Building Award, nie bez powodu zgłoszony został w kategorii: Innowacje w budownictwie. Jest to najgłębszy basen nurkowy w Europie, ma 45m głębokości i mieści 8 000 m3 wody. Kompleks jest wzbogacony o unikatowy podwodny tunel, który umożliwia odwiedzającym obserwację osób trenujących na największych głębokościach. Reprezentantem kategorii Dodatkowa wartość społeczna jest Galeria Chełmska, pierwsze nowoczesne centrum handlowe w Chełmie, oferujące wygodne zakupy w szerokiej ofercie sklepów i usług, jak również miejsce spotkań dla mieszkańców.

– Już sama obecność w finale CEMEX Building Award stanowi duże wyróżnienie. Zaproszenie do grona finalistów to dowód uznania dla jakości projektów oraz inwestycji realizowanych w Polsce. Jest to również swego rodzaju potwierdzenie, że obiekty w naszym kraju powstają w zgodzie z najwyższymi standardami – mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego z CEMEX Polska.

Konkurs CEMEX Building Award jest organizowany od 1991 roku. Jury nagradza najlepsze projekty budowlane z całego świata oraz profesjonalistów, którzy je realizują. Na zwycięstwo mogą liczyć inwestycje, które cechuje innowacyjność i kreatywność, oferujące najlepsze rozwiązania dla użytkowników, a także promujące rozwiązania proekologiczne.

Z powodu pandemii COVID-19, w 2020 roku nagród nie przyznano – projekty zarejestrowane przed rokiem były oceniane w roku bieżącym.

Skip to content