Najlepiej rozpoznawalny budynek biurowy w Wielkopolsce — Bałtyk, otrzymał certyfikat BREEAM z oceną Excellent. Za prowadzenie procesu certyfikacji odpowiada Sweco Consulting.

Pod koniec kwietnia br. zakończyły się roboty budowlane przy inwestycji biurowej w samym centrum Poznania, w miejscu kultowego kiedyś, zamkniętego 15 lat temu kina „Bałtyk”. Powstały na jego miejscu budynek biurowy przejął jego nazwę i zaczyna cieszyć się zbliżoną do niego sławą.

19-kondygnacyjny budynek (w tym 3 kondygnacje podziemne) przyjmuje niespotykaną formę (poznaniacy określają ją często jako „piramida”), każde piętro ma inną powierzchnię, a wcięcia w dolnych kondygnacjach sprawiają, że z każdej strony bryła budynku przyjmuje inny kształt. Ten ciekawy i intrygujący projekt architektoniczny autorstwa holenderskiej pracowni MVRDV doskonale wpisuje się w przestrzeń miejską i zapada w pamięć osób odwiedzających Poznań, a wśród mieszkańców wywołuje dyskusje i wzbudza emocje.

Bałtyk ma szansę stać się kolejną, po iglicy na Targach czy Okrąglaku, wizytówką Poznania. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni sukces inwestycji, mianowicie otrzymanie zielonego certyfikatu potwierdzającego, że został on wybudowany i funkcjonuje w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Sweco Consulting jako asesor tego skomplikowanego projektu miało ogromną przyjemność przeprowadzenia oceny tej inwestycji w schemacie BREEAM International 2009. Bałtyk otrzymał certyfikat na bardzo wysokim poziomie EXCELLENT.

W kategorii „Zarządzanie” Bałtyk spełnił wszystkie wymagania BREEAM zyskując w niej 100% możliwych do uzyskania punktów. Poza tym najwyżej oceniony został w kategoriach związanych z zapewnieniem zdrowia i dobrego samopoczucia użytkownikom budynku, gospodarowaniem odpadów oraz transportem.

Na wysoki poziom certyfikacji BREEAM wpłynęło wiele czynników, takich jak:

 • lokalizacja budynku umożliwiająca szybki i bezpieczny dostęp do komunikacji miejskiej z dużą częstotliwością kursów — największy węzeł komunikacyjny (Rondo Kaponiera) – oraz bliski dostęp do wszelkiego rodzaju punktów usługowych,
 • zapewnienie 76 miejsc dla rowerów, 8 prysznicy oraz szatni wyposażonej w 80 szafek dla rowerzystów,
 • zrównoważony proces budowy budynku z dbałością o środowisko naturalne oraz otoczenie inwestycji,
 • przeszklona elewacja i układy pomieszczeń biurowych zapewniające odpowiedni dostęp do światła dziennego,
 • stworzenie komfortowych warunków wewnętrznych — strefowanie temperatury czy komfort cieplny,
 • dbałość o wysoką jakość powietrza wewnętrznego poprzez odpowiednie wydatki świeżego powietrza i zastosowanie materiałów o niskiej emisji LZO (lotnych związków organicznych),
 • dokładnie opomiarowanie systemów zużywających wodę i energię w budynku oraz ich kontrola w BMS,
 • energooszczędne wyposażenie – oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, windy,
 • oszczędność wody dzięki zastosowaniu odpowiedniej armatury sanitarnej, automatycznego systemu wykrywania wycieków oraz zastosowaniu systemy magazynowania wody opadowej do nawadniania zieleni,
 • zrównoważona gospodarka odpadami w trakcie trwania budowy i eksploatacji budynku.

W przeważającej części Bałtyk jest obiektem biurowym z przewidzianymi powierzchniami usługowymi. Na chwilę obecną w budynku prężnie działa klub fitness, kawiarnia i restauracja. Przestrzeń między Bałtykiem a Concordia Design, tzw. „Przystań” to miejsce przeznaczone do relaksu i rekreacji, latem funkcjonowało tu kino plenerowe, nawiązujące do istniejącego wcześniej w tym miejscu kina „Bałtyk”. Odbywały się tu czwartkowe koncerty, potańcówki na świeżym powietrzu, warsztaty o różnorodnej tematyce zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a także Zielony Targ z organicznymi produktami spożywczymi.

Poza funkcją asesora Sweco Consulting przeprowadziło dla omawianej inwestycji szereg analiz:

 • analiza oświetlenia dziennego,
 • analiza komfortu cieplnego,
 • analiza ryzyka powodzi i podtopień na obszarze budowy,
 • Travel Plan,
 • analiza ekologiczna.

Specjaliści Sweco Consulting jako uczestnicy certyfikacji BREEAM tego obiektu są bardzo dumni z uzyskanego certyfikatu na poziomie EXCELLENT i tym bardziej cieszą się, że ich siedziba mieści się właśnie w tym budynku.

15 listopada w poznańskim Bałtyku odbędzie się zwiedzanie budynku Green Building Tour organizowane przez PLGBC.

Podobne informacje