Celem projektu jest wsparcie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.
I EDYCJA PROJEKTU (01.12.2020 – 30.11.2022)
W ramach pierwszej edycji projektu opracowane i opublikowane zostały krajowe Mapy Drogowe Dekarbonizacji do 2050 r. dla Chorwacji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch. Powstała także Mapa dekarbonizacji dla Europy, przygotowana przez WorldGBC.
Opracowana przez PLGBC publikacja „Szacowanie śladu węglowego budynków” przedstawia założenia i ujednoliconą metodykę szacowania śladu węglowego, które pozwolą w przyszłości zbierać dane na temat śladu węglowego polskich budynków. W raporcie znajdują się propozycje metody uproszczonej i pełnej, a także działania, jakie muszą zostać podjęte w celu upowszechniania obliczeń emisji budynkowych w całym cyklu życia.
Raport jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, opracowanej w ramach współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR), w której przedstawiono harmonogram działań, jakie powinni podjąć wszyscy uczestnicy procesu budowlanego w bliższym i dalszym horyzoncie czasowym, aby polskie budynki i sektor budowlany podążały ścieżką dekarbonizacji ku neutralności klimatycznej. Dajemy do wszystkich raportów działające linki w obydwu wersjach językowych.
II EDYCJA PROJEKTU (01.06.2023 – 31.05.2027)
W ramach drugiej edycji projektu partnerzy w poszczególnych krajach skupiają się na indywidualnych działaniach w kierunku wdrażania działań wytyczonych w mapach dekarbonizacji. PLGBC skupi się na wspieraniu dwóch grup interesariuszy – projektantów i deweloperów we wdrożeniu konkretnych działań dekarbonizacyjnych.
Projekt koordynowany jest przez WorldGBC, a wspierany finansowo przez organizacje skoncentrowane na działaniach na rzecz budowania zrównoważonego środowiska: IKEA Foundation i Laudes Foundation.
Szczegóły dotyczące projektu oraz informacje na temat dekarbonizacji budownictwa dostępne są na stronie https://dekarbonizacja.plgbc.