CZAS TRWANIA: 01.06.2023 – 31.05.2025
FoCA – platforma edukacyjno-obliczeniowa do kalkulacji śladu węglowego w fazie A1-A3 cyklu życia budynku
Trwający
Projekt FoCA – Free of Carbon Architecture jest realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w konsorcjum z jednostkami badawczo-naukowymi z Polski i Turcji. Jego celem jest stworzenie ogólnodostępnego narzędzia – interaktywnej platformy internetowej dostarczającej informacji o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych.
FoCA jako proste i kompleksowe narzędzie ma na celu:
- zapewnienie wiarygodnego źródła zweryfikowanych informacji środowiskowych na temat emisji gazów cieplarnianych (GHG), zapotrzebowania na energię pierwotną (TRPE oraz TNRPE) i zubożenia wody (WD), wynikających z wydobycia i dalszego przetwarzania surowców wykorzystywanych do produkcji materiałów i wyrobów budowlanych;
- umożliwienie architektom i innym zainteresowanym stronom zdobycia wiedzy na temat wpływu poszczególnych klas materiałów i wyrobów na środowisko oraz wyboru rozwiązań przyjaznych środowisku, co prowadzi do zmniejszenia śladu ekologicznego sektora budowlanego;
- pomoc w dostosowaniu się do celów wskazanych w polityce krajowej i unijnej, nakładającej na sektor budowlany rygorystyczne wymagania.
Rezultaty projektu
To ogólnodostępne narzędzie, które pozwoli na szacowanie śladu węglowego budynku w zakresie A1-A3 cyklu życia budynków. Interaktywna platforma internetowa dostarczająca informacje o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych – jest przykładem pierwszego wykorzystania polskich danych generycznych dla konstrukcyjnych wyrobów budowlanych.
Partnerzy projektu
Finansowanie
Projekt dofinansowany z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking).
Wartość dofinansowania: 1 279 240,13 zł (oraz kwota VAT należnego). Całkowita wartość zadania: 1 384 821,58 zł (oraz kwota VAT należnego).