
Nowogrodzka Square, Spark budynek C, Eco Warsaw Tower, SOLAR HOUSE, Przedszkole w Żorach-Kleszczówce, Brain Embassy Postępu oraz Naturalna podłoga Marmoleum, to zwycięzcy siódmej edycji prestiżowych nagród konkursu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Rozdanie nagród odbyło się 4 października podczas uroczystej Gali towarzyszącej 8. PLGBC Green Building Symposium w Warszawie. W tym roku otrzymaliśmy łącznie aż 60 zgłoszeń!
Autorem projektu i wykonawcą statuetek PLGBC Green Building Awards 2018 jest HORIZONE STUDIO.
Najlepszy zrealizowany certyfikowany budynek ekologiczny
Nowogrodzka Square
Projektant: HRA Architekci, Inwestor: Yareal Polska

Budynek biurowo-handlowy Nowogrodzka Square uzyskał ocenę Excellent w ramach certyfikacji systemu BREEAM. Obiekt spełnia najwyższe wymagania w zakresie rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Został wzorcowo wkomponowany w miejscowy kontekst urbanistyczny i architektoniczny. Powiązano z nim atrakcyjną przestrzeń rekreacyjnej zieleni zewnętrznej, tworzącej miejski pasaż dostępny dla publiczności. Budynek poprzez odpowiednią artykulację elewacji, pozornie redukującą jego gabaryty, zachowuje właściwą dla tej lokalizacji skalę. Ponadto wyróżnia się prostą, niebanalną formą oraz starannym doborem materiałów wykończeniowych.
Prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn
Politechnika Krakowska
Przewodniczący Jury
Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)
Spark, budynek C
Projektant: Kuryłowicz & Associates, Inwestor: Skanska Property Poland

Budynek biurowy C w kompleksie Spark, zrealizowany na warszawskiej Woli przez Skanska Property Poland, a zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates otrzymuje nagrodę za mistrzostwo w realizacji najlepszych standardów architektonicznych, ekologicznych i społecznych. Na pochwałę zasługuje nie tylko uzyskanie precertyfikacji LEED na najwyższym poziomie Platinum, ale także innowacyjność w zakresie:
– zapewnienia dobrego samopoczucia i zdrowia użytkowników zgodnie z zaleceniami certyfikatu WELL,
– współpracy z organizacjami społecznymi Project for Public Spaces i Fundacji na Miejscu dla stworzenia wartościowej przestrzeni wpisującej się w szerszy kontekst miejski, uwzględniającej potrzeby lokalnej społeczności,
– oraz współpracy z Fundacją Integracja dla stworzenia obiektu dostępnego dla wszystkich użytkowników, co potwierdzono certyfikatem „Obiekt bez Barier”.
Biorąc pod uwagę wszystkie atuty inwestycji, Jury uznało, że budynek Spark C jest przykładem piękna zarówno w formie, jak i treści.
mgr inż. arch. Justyna Biernacka
SARP Warszawa
Najlepszy projekt ekologiczny
Eco Warsaw Tower
Projektant: BXBstudio Bogusław Barnaś

Nagrodę dla Eco Warsaw Tower przyznano za ciekawe propozycje rozwiązań związanych z integracją elementów zieleni ze strukturą budynku wysokościowego. Wertykalne ogrody na fasadach oraz drzewa porastające dach, zgodnie z ideą projektu, mają poprawić jakość życia użytkowników budynku, tworząc kameralną, zieloną przestrzeń dla mieszkańców.
Bartłomiej Kisielewski
Horizone Studio
Najlepszy studencki projekt ekologiczny
SOLAR HOUSE
Projektant: Joanna Woś

Projekt SOLAR HOUSE Pani Joanny Woś został nagrodzony za umiejętne wkomponowanie nowoczesnych technologii solarnych w budynku mieszkalnym z funkcjami komercyjnymi, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów estetycznych obiektu. Zastosowanie zielonych ścian, dachów, a także ogródków warzywnych dla mieszkańców oraz zastosowanie zrównoważonych technologii tworzy zdrowe środowisko dla ludzi chcących żyć i pracować w zgodnie z naturą. Wielofunkcyjność budynku zapewnia dodatkowo optymalne wykorzystanie wytwarzanej w panelach słonecznych energii.
Ewa Kowalska-Ocneanu
WSP Polska
Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego
Przedszkole w Żorach-Kleszczówce
Projektant: TOPROJEKT, Inwestor: Gmina Żory

Głównym powodem przyznania nagrody dla Przedszkola w Żorach było udane połączenie atrakcyjnej architektury z rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska. Te ostatnie, jakkolwiek być może opracowane w stopniu standardowym, warte są uznania z racji ponadstandardowej inicjatywy stworzenia inwestycji referencyjnej w skali Polski, niosącej idee przyjazne środowisku, a co najważniejsze edukującej najmłodszych, którzy w przyszłości mogą mieć przecież wpływ na architektoniczny krajobraz naszego kraju.
Choć jest to niewielki budynek, stanowi on jednak wielką „zieloną ideę”, dzięki której mali użytkownicy mogą poszerzać swoje horyzonty, uczyć się, bawiąc w otoczeniu dobrej i ekologicznej architektury wykonanej z naturalnych materiałów. Jest to nagroda tak dla Inwestora za podjęcie odważnej i słusznej decyzji, jak i dla architekta za stworzenie atrakcyjnego i zdrowego dla Ziemi obiektu architektury oświatowej.
Jakub Lewkowicz
Kuryłowicz & Associates
Najlepsze zrównoważone wnętrze
Brain Embassy Postępu
Projektanci: mode:lina oraz Archicon, Inwestor: Brain Embassy/Adgar

Jury przyznało nagrodę za stworzenie niezwykłej przestrzeni biurowej Brain Embassy Postępu. We wnętrzu tym w sposób doskonały połączone zostały rozwiązania architektoniczne, materiałowe i roślinność z rozwiązaniami technologicznymi przyjaznymi środowisku i użytkownikom. Wysoka jakość rozwiązań poparta została uzyskanym certyfikatem LEED EBOM na poziomie Gold. Wnętrze to zaprojektowano przede wszystkim z myślą o komforcie i zdrowiu użytkowników oraz sprzyjaniu ich kreatywności, co zostało docenione przez jurorów.
dr inż. arch. Aleksandra Witeczek
Politechnika Śląska
Green Product of the Year
Naturalna podłoga Marmoleum
Producent: Forbo Flooring Oddział w Polsce

Jury postanowiło przyznać nagrodę firmie Forbo Flooring za produkt Marmoleum – naturalną, ekologiczną wykładzinę podłogową. Produkt ten aż w 97% składa się z surowców naturalnych, z których 70% to surowce szybko odnawialne, a prawie połowa to recyklaty. Olej lniany z ziaren lnu, włókno z łodyg juty, żywica z drzew sosnowych i wiele innych naturalnych substancji składają się na produkt nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim wyjątkowy pod względem ekologicznym.
dr inż. arch. Aleksandra Witeczek
Politechnika Śląska
W konkursie wzięły udział inwestycje oddane do użytku lub zaprojektowane w okresie 09.2016-09.2018. Oceniało je Jury złożone z utytułowanych architektów oraz konsultantów z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli członek Komisji Konkursowej miał jakikolwiek związek z danym zgłoszeniem, był wykluczany z oceny tego zgłoszenia, a ocenę stanowiła średnia ocen pozostałych członków Komisji.
Komisja Konkursowa
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy skład Komisji Konkursowej PLGBC Green Building Awards 2018:
prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn, Politechnika Krakowska – Przewodniczący Komisji Konkursowej
mgr inż. arch. Justyna Biernacka, SARP Warszawa
Bartłomiej Kisielewski, Horizone Studio
Jakub Lewkowicz, Kuryłowicz & Associates
Ewa Kowalska-Ocneanu, WSP Polska
Marta Siczek, Interface
dr inż. arch. Aleksandra Witeczek, Politechnika Śląska















KATEGORIA 1
NAJLEPSZY ZREALIZOWANY CERTYFIKOWANY BUDYNEK EKOLOGICZNY
Nowogrodzka Square
Projektant: HRA Architekci
Inwestor: Yareal Polska
Wyróżnienie Generation Park X
Projektant: JEMS Architekci, Inwestor: Skanska Property Poland
KATEGORIA 2
NAJLEPSZY ZREALIZOWANY BUDYNEK EKOLOGICZNY BEZ CERTYFIKATU/PRECERTYFIKOWANY
Spark, budynek C
Projektant: Kuryłowicz & Associates
Inwestor: Skanska Property Poland
Wyróżnienie: Dom Wolnostojący
Projektant: PRAPA Piotr Rytlewski, Inwestor: Osiedle Słoneczne
KATEGORIA 3
NAJLEPSZY PROJEKT EKOLOGICZNY
Eco Warsaw Tower
Projektant: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wyróżnienie Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej
Projektant: Kwadratura, Inwestor: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
NAJLEPSZY STUDENCKI PROJEKT EKOLOGICZNY
SOLAR HOUSE
Projektant: Joanna Woś
Wyróżnienie: AGRO-KULTURA
Projektant: Jakub Jaworski
KATEGORIA 4
NAJLEPSZY EKOLOGICZNY BUDYNEK SEKTORA PUBLICZNEGO
Przedszkole w Żorach-Kleszczówce
Projektant: TOPROJEKT
Inwestor: Gmina Żory
Wyróżnienie: Urząd Miejski Wrocławia
Projektant: Creoprojekt oraz ASPA Pracownia Architektoniczna, Inwestor: Gmina Wrocław
KATEGORIA 5
NAJLEPSZE ZRÓWNOWAŻONE WNĘTRZE
Brain Embassy Postępu
Projektanci: mode:lina oraz Archicon
Inwestor: Brain Embassy/Adgar
Wyróżnienie: Biuro Grupy Skanska w Spark, budynek C
Projektanci: In Design, Kaim i Bursche Architekci, Olka Osadzińska, Grupa Kolektyf, Inwestor: Skanska
KATEGORIA 6
GREEN PRODUCT OF THE YEAR
Naturalna podłoga Marmoleum
Producent: Forbo Flooring Oddział w Polsce
Wyróżnienie Ławka SEEDiA Future
Producent: SEEDiA